The effects of Turkish series on the Lebanese people
Türk dizilerinin Lübnan halkı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 806387
  2. Yazar: MINA EL JARDALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENI VARMAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
2007 yılında Lübnan kanallarında yayınlanan ilk Türk dizisinden bu yana Türk dizi tüketiminin Lübnanlılar üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Lübnan halkının yaşam tarzı, yemek tercihi, müzik seçimi, giyim tarzı ve Lübnan dizileri üzerindeki etkisini belirlemek için korelasyon analizi. Bu gösteri boyunca Türk dizilerinin etkisi üzerinde durulacaktır. Toplanan veriler, Lübnan halkının yaşam tarzı üzerinde yüksek bir etkisi olduğunu belirledi. Ayrıca Pearson korelasyon analizi, Türk dizilerinin tüketimi ile Lübnan halkının moda tarzı ve medya tercihleri arasında bir ilişki tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
The following study seeks to investigate the effect of Turkish series consumption on the Lebanese people since the first Turkish series aired on Lebanese channels in 2007. The study's aim to investigate this impact is done through conducting a survey and using quantitative data analysis, including the Pearson's correlation test, to determine the effect it has on Lebanese people's lifestyle, food preference, music choices, clothing style, and Lebanese series. The influence of the Turkish series will be emphasized throughout this investigation. The data gathered determined there is a high impact on the Lebanese people's lifestyle. Moreover, the Pearson's correlation test confirmed a relationship between the consumption of Turkish series and the Lebanese people's fashion style and media choices.