Faz değiştiren madde kapsüllenmiş/kapsüllenmemiş T-dirençli havalı güneş ısıtıcıların mahal ısıtma performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of phase change material capsulated/uncapsulated T-resistances air solar heater on space heating performance
  1. Tez No: 806427
  2. Yazar: MEHMET MELETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KURTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu deneysel çalışmada içerisine makro boyutlu kalsiyum klorür hekzahidrat (CaCl2.6H2O) faz değiştiren malzeme kapsüllenmiş/kapsüllenmemiş T dirençlerin havalı güneş kollektörü performansına etkisi ve bir konutun belirli bir mahalinin ısıtılmasındaki performansı deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler çalışma akışkanının(hava) dört(4) farklı debisinde, Reynolds sayısının 4175, 8350, 12525 ve 16700 değerlerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Her bir akışkan debisi için en az üç(3) gün deneyler yapılmıştır. Deneyler 2021 yılının 5-26 Aralık tarihleri arasında, kış iklim şartlarında gerçekleştirilmiştir. Kollektör içerisine 32 T direnç şaşırtmalı şekilde yerleştirilmiş, kolektörlerin birisinde T dirençler FDM kapsüllenecek şekilde, diğerinde ise FDM'siz (sadece direnç olacak şekilde) eşit sayıda yerleştirilmiştir. Deneysel sonuçlardan kollektör faydalı enerjisi, kollektör verimi ortam ısıtma performansı, ekserji verimi, ısıl performans katsayısı gibi bağımlı parametreler belirlenmiştir. Kolektör içerisinde kullanılan FDM'lerin hem direnç hem akışa karşı direnç, hem de ısı depolayan direnç şeklinde tasarlanması kollektörden elde edilen faydalı ısı enerjisini boş kollektöre göre 4,5 kata kadar arttırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the effect of macro-dimensional calcium chloride hexahydrate (CaCl2.6H2O) phase change material encapsulated/non-encapsulated T resistors on the performance of air solar collector and its performance in heating a certain space of a house were experimentally investigated. Experiments were carried out at four(4) different flow rates of the working fluid (air), between the values of Reynoldss number 4175, 8350, 12525 and 16700. At least three(3) days of experiments were carried out for each fluid flow rate. Experiments were carried out in winter climate conditions between 5th and 26th of December 2021. 32 T resistors are placed in a staggered manner in the collector, T resistors are placed in one of the collectors in such a way that FDM is encapsulated, and in the other, without FDM (only resistors) are placed in equal numbers. From the experimental results, dependent parameters such as collector useful energy, collector efficiency, space heating performance, exergy efficiency, thermal performance coefficient were determined. The design of the FDMs used in the collector as both resistance and resistance to flow, and heat-storing resistance can increase the useful heat energy obtained from the collector up to 4,5 times compared to the empty collector.