Binalarda enerji verimliliğinin artırılması için kapsüllenmiş faz değiştiren madde geliştirilmesi
Development of capsulated phase change material for increasing energy efficiency in buildings
- Tez No: 637551
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME ÖMÜR PAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, binalarda enerji verimliliğinin arttırılabilmesi için bina yapı malzemeleriyle birlikte kullanılacak mikrokapsüllenmiş faz değiştiren maddelerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. İlk olarak bina konfor sıcaklıklarında faz değiştiren maddeler araştırılmış ve yağ asidi karışımlarından meydana gelen %75 Kaprik asit - %25 Miristik asit karışımı (ΔH: 155,6 J/g, Te: 26,5) ve %70 Kaprik asit - %30 Laurik asit (ΔH: 131,6 J/g, Te: 21,6 °C) mikrokapsüllenmek üzere seçilmiştir. FDM'lerin kapsüllenmesi için koaservasyon ve emülsiyon polimerizasyonu yöntemleri kullanılmıştır. Kapsüllenmiş FDM'lerin beton karışım içinde kırılmasını önleyebilmek amacıyla deney koşulları optimize edilmiştir. Toplamda 50 mikrokapsül denemesi gerçekleştirilmiş ve numuneler için DSC, SEM, FTIR analizleri, ısınma-soğuma eğrileri oluşturulmuştur. 13 mikrokapsül örneğinin entalpi değeleri ΔH mFDM ≥ 70 J/g olarak saptanmıştır. En iyi termal ve mekanik özellikte olan D11( FDM: 75% Kaprik asit - %25 Miristik asit, kabuk malzemesi: Polimetilmetakrilat, tanecik boyutu: 350-550 nm, Te aralığı: 24,1-28,1°C, ΔH=97,6 J/g) ve D38 (FDM: %75 Kaprik asit + %25 Miristik asit, kabuk malzemesi: Polistiren, tanecik boyutu: 300-550 nm, Te aralığı: 17,2-25,4 °C, ΔH=86,5 J/g ) kodları verilen iki mFDM adayı seçilmiştir. Yapı elemanları içerisindeki mFDM' lerin yapısal uygunluklarını belirlenmek amacıyla SEM analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop microencapsulated phase change materials (mPCM) to be used along with the building materials in order to increase energy efficiency in buildings. Firstly phase change materials suitable for building comfort temperatures were investigated and fatty acid mixtures selected for microencapsulation were 75% Capric acid(CA)-25% Myristic acid(MA) mixture (ΔH:155,6 J/g, Tm:26,5°C) and 70%Capric acid(CA)-30%Lauric acid(LA) (ΔH:131,6 J/g, Tm: 21,6 °C). Coacervation and emulsion polymerization methods were used to encapsulate. 50 microcapsule experiments were carried out and DSC, SEM, FTIR analysis and heating-cooling curves were done for the mPCMs. Entalpy values of 13 microcapsule samples were determined as higher than 70 J/g. Two mPCM candidates with the best thermal and mechanical properties with the codes D11 (PCM: 75% CA– 25% MA mixture, Shell material: Polymethylmetacrylate, Tm range: 24,1-28,1°C, ΔH=97,6 J/g) and D38 (PCM: 75% CA– 25% MA mixture, Shell material: Polystyrene, Tm range: 17,2-25,4 °C, ΔH=86,5 J/g ) were selected. SEM analyzes were performed to determine the structural suitability of mPCMs.