Belediyelerin göç ve göçmen politikaları: Gaziantep ve Hatay Büyükşehir Belediyeleri örneği
Migration and immigration policies of municipalities: Example of Gaziantep and Hatay Metropolitan Municipalities
- Tez No: 806460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TUFAN EMİNİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Göç, bir ülkenin gelişimine etki eden aynı zamanda yönetilmesi zorunlu çok boyutluluğu oluşturmuştur. Bu bağlamda etkin bir yönetimin söz konusu olabilmesi için Merkezi Yönetim dışındaki paydaşların bu sürece dâhil olması göçün karmaşıklığının etkin bir şekilde yürütülmesinde önem teşkil etmektedir. Yerel Yönetim kavramı; ulus sınırları içindeki topluluklarda yaşayan insanların bireysel ve toplumsal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuş olan ve aynı zamanda hukuk düzeniyle oluşturulmuş anayasal kuruluşları ifade etmektedir. Bu çalışmada sınır belediyeleri olan Gaziantep ve Hatay Büyükşehir Belediyeleri'nin göçmenlere yönelik hizmet üretimleri ele alınmış, bu hizmetlerin nitelikleri araştırılmış ve geliştirebilir olasılıkları incelenmiştir. Göç ve yerel yönetimler teması başlığı altında detaylı olarak incelemelerin yapıldığı bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır.“Göç”ve“yerel yönetimler”ana tema ışığında oluşturulan kavramsal ve kuramsal çerçevede geniş perspektiften ele alınmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise; yöntem, amaç, önem ve araştırmanın evreni ve sınırlılıklarına yer verilmiştir. Nitel veri analizi yöntemi kullanılarak Gaziantep ve Hatay Büyükşehir Belediyeleri'nin 2015-2019 ve 2020-2024 yılları stratejik planları ile 2019 ve 2020 yılları faaliyet raporları incelenmiştir. Bu incelemeler doğrultusunda ise, konum itibariyle birbirine yakın olan iki sınır belediyesinin uyguladığı politikaların birbirinden farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Bu farklılaşmanın amaçları arasında idari ve mali boşluklar yer alıyor olsa da ortak payda olarak belirlenen bütünleşme kavramı her iki belediyenin de önemli bir konusunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration has created a multidimensionality that has to be managed at the same time that affects the development of a country. In this context, in order for an effective management to be in question, the involvement of stakeholders other than the Central Government in this process is important in effectively executing the complexity of migration. The concept of local government; It refers to the constitutional institutions established to meet the individual and social needs of the people living in communities within the borders of the nation and at the same time formed by the legal order. In this study, the service productions of Gaziantep and Hatay Metropolitan Municipalities, which are border municipalities, for immigrants, the qualities of these services are investigated and their possibilities for improvement are examined. This study, in which detailed examinations are made under the title of migration and local governments, consists of four parts.“Migration”and“local governments”are discussed from a broad perspective in the conceptual and theoretical framework created in the light of the main theme. In the last part of the research; method, purpose, importance and the universe and limitations of the research are given. Using the qualitative data analysis method, the strategic plans of Gaziantep and Hatay Metropolitan Municipalities for the years 2015-2019 and 2020-2024 and the activity reports for the years 2019 and 2020 were examined. In line with these examinations, it has been concluded that the policies implemented by the two border municipalities, which are close to each other in terms of location, differ from each other. Although there are administrative and financial gaps among the aims of this differentiation, the concept of integration, which is determined as the common denominator, has formed an important issue for both municipalities.