Amasya İl Halk Kütüphanesi'ndeki fıkıh eserlerine dair çalışma
Study on fikih works in Amasya Provincial Public Library
  1. Tez No: 806701
  2. Yazar: FATİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Amasya İl Halk Kütüphanesi'ndeki fıkıh ile alakalı yazma eserleri konu edinen çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kütüphanedeki yazma eserleri, fıkıh usûlü ve furû-ı fıkıh başlıklarında metin, şerh veya haşiye olarak ele alınmıştır. Ele alınan eserlerin muhtevâsı ve teknik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Nüshaların Türkiye'deki diğer kütüphanelerde bulunan yazma nüshaları tespit edilmiş ve dipnotta zikredilmiştir. Daha sonra müelliflerin hayatı, öğrenimi, hocaları, görevleri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde sadece Amasya İl Halk Kütüphanesi'ndeki eserler türlerine göre tasnif edildikten sonra istinsah tarihleri, müellifi, ihtivası, mezhebi ve tamamlanması cihetiyle değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda literatürümüzde bulunan ama varlığı bilinmeyen büyük bir birikime kapı aralanmış ve kıymetli eserler tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with manuscripts related to fiqh (islamic law) in the Amasya Provincial Public Library, consists of two parts. In the first section, the fiqh manuscripts in the library are treated in the form text, commentary and post scriptum/annotation under the headings of usûlu fiqh (roots/ principles of islamic law) and furû-ı fiqh (branches of islamic law). Information about the content and technical features of the works treated has been given. Manuscripts of the copies in other libraries in Turkey have been found out and mentioned in the footnote. Afterwards, information has been given about life, works, education, masters, duties of the authors. In the second part, only the works in the Amasya Provincial Public Library have been classified according to their types, and then tried to be evaluated in terms of their copying dates, author, content, sect and completion. This study is a prelude to a great accumulation in our literature whose existence is unknown, and valuable works have been tried to be introduced as well.