Acil serviste pnömotoraks tanısı alan olgularının retrospektif değerlendirilmesi
A retrospecti̇ve evaluati̇on of pati̇ents di̇agnosed wi̇th pneumotorax i̇n the emergency department
  1. Tez No: 806711
  2. Yazar: MUHAMMED SEMİH GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKKAN AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmanın amacı acil serviste pnömotoraks tanısı alan olguların demografik, etiyolojik ve mevsimsel özelliklerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma 01.08.2014-31.08.2015 tarihleri arasında geriye dönük olarak yapıldı. Hastane Acil Servisine başvuran ve pnömotoraks tanısı almış olan toplam 201 pnömotoraks olgusu araştırmaya dâhil edildi. Hastalar spontan pnömotoraks ve travmatik pnömotoraks olarak iki gruba ayrıldı. Risk faktörleri, tıbbi özgeçmişleri, tedavi yöntemleri, sonlanımları ve tekrarlamaları açısından degerlendirildi. Bulgular: 201 pnömotoraks olgusu araştırmaya dâhil edildi. Hastaların 174 tanesi erkek (%86,6), 27 tanesi (%13,4) kadın idi. Hastaların yasları 10-89 yas arasında ve yas ortalaması 41.51 idi. Olguların 62 tanesi (%30,8) spontan pnömotoraks, 132 tanesi (%65,7) travmatik pnömotoraks grubundandı. Ayrıca 6 hastada (%3) iyatrojenik pnömotoraks saptandı. Etyolojisinin dağılımına bakıldığında pnömotorakslı hastaların büyük bir çoğunluğunu travmatik pnömotoraks oluşturmuştur. 49 (%24,4) hastaya AP AC grafisi çekildi. 93 (%46,3) hastaya ise Toraks BT çekildi. 58 hastaya (%28,9) APAC grafisi ve Toraks BT beraber kullanıldı. 1 (%0,5) hastaya ise Toraks USG yapıldı. Tedavi olarak 57 hastaya (%28,4) oksijen ile medikal tedavi, 140 hastaya (%69,7) tüp torakostomi, 1 hastaya (%0,5) torakotomi uygulandı. 201 hastanın 8'i eksitus oldu. Sonuç: Pnömotoraks tüm hekimlerin karşılaşabileceği bir patolojidir ve acil müdahale gerektirir. Göğüs ağrısı ve nefes darlığı olan hastalarda pnömotoraks düşünülmelidir.Pnömotorakslarda tedaviye etyoloji, pnömotoraks derecesi ve kliniğe göre karar verilmelidir. Bütün pnömotoraks gruplarında tüp torakostomi ile başarılı bir tedavi oranı yüksektir. Acil operasyon gerektiren pmömotorakslar çoğu zaman komplike halde görülebilirler. Cerahideki amaç nüksleri önlemek ve hastalığın kesin tedavisini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study, demographics of patients diagnosed with pneumothorax in the emergency department to evaluate the etiologic and seasonal specialties Methods: This study was planned a retrospective study between 01.08.2014 31.08.2015. The total of 201 cases diagnosed pneumothorax was research. The patients were classified two groups as spontaneous pneumothorax and traumatic pneumothorax. They were assessed for risk factors, medical history, for treatment methods, outcomes and recurrence. Results: 201 cases diagnosed pneumothorax was research. Of the patients 174 were male (86,6%) and 27 were female (13,4%). The ages of patients ranged between 10–89 years and with a mean age of 41,51 years. The pneumothorax was classified as spontane pneumothorax in 62 patients (30,8%) and traumatic pneumothorax in 132 patients (65,7%). There were iatrogenic pneumothorax in 6 patients (3%). When etiology was evaluated pneumothorax patients majority was traumatic pneumothorax.APchest radiography of 49 patients (24.4%) were taken. Thorax CT was performed for 93 patients (46,3 %). AP chest radiograpy and Thorax CT scan were taken together. Thorax US 1 patient (%0.5) were obtained. The treatment methods were medical therapy with O2 supplement in 57 patients (28,4%), intercostal tube drainage in 140 patients (69,7%), and thoracotomy in 1 patients (0,5%).. 8 of 201 patients died. Conclusion: Pneumothorax is a pathology which needs emergent intervention that every doctor can met anytime. Pneumothorax should be considered in patients with chest pain and dyspnea. Decision of treatment in pneumothorax must be made according to the ethiology, the degree of pneumothorax and of course the clinical state. A high rate of successful treatment of pneumothorax with tube thoracostomy in all groups. The aim of surgery is to prevent relapses and perform the exact treatment