Binalarda enerji tüketiminin etkin ve verimli kullanımının modellenmesi ve platform tasarımı
Modeling and platform design of effective and efficient use of energy consumption in buildings
- Tez No: 806726
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Enerji, ülkeler için sosyal ve ekonomik kalkınma potansiyelini gösteren en önemli kıstaslardan birisidir. Sosyal ve ekonomik gelişmeye paralel olarak yükselen refah seviyesi ve kentleşmeye dayalı değişimler ise enerji tüketiminin artmasında rol oynayan ana unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yönüyle oluşan endişeler, günümüzde enerji tüketiminin baş sorumlularından birisi olan binalarda enerji ihtiyacını azaltan ve enerjinin etkin ve verimli kullanılmasına olanak sağlayan teknik sistemlere odaklanılması gerekliliğini doğurmaktadır. Bu tezde, binalarda sürdürülebilir bir enerji politikası üretebilmek adına enerji verimli bir ekosistem yaratılmaya çalışılmıştır. Bu hedef doğrultusunda, karar vericilerin enerji politikaları hakkında davranış geliştirmelerine destek olmak adına, nesnelerin interneti ve simülasyon tabanlı bir platform önerisinde bulunulmaktadır. Çalışma kapsamında, ilk olarak nesnelerin interneti bileşenlerinin oluşturduğu bir veri toplama modülü geliştirilmiştir. İkinci olarak, telemetri verilerinin görselleştirileceği Nesnelerin İnterneti platformu kurgulanarak hazır hale getirilmiştir. Son olarak, yapılması planlanan senaryoların test edilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla simülasyon uygulaması sisteme entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important criteria that shows the social and economic development potential for countries. The rising welfare level in parallel with social and economic development and changes based on urbanization emerge as the main factors that play a role in the increase in energy consumption. Concerns in this aspect necessitate focusing on technical systems that reduce the energy need and enable the efficient and efficient use of energy in buildings, which are one of the main culprits of energy consumption today. In this thesis, an energy efficient ecosystem has been tried to be created in order to produce a sustainable energy policy in buildings. In line with this goal, an Internet of Things and simulation-based platform is proposed to support decision makers to develop behaviors about energy policies. Within the scope of the study, firstly, a data collection module consisting of Internet of Things components was developed. Secondly, the IoT platform on which telemetry data will be visualized has been built and made ready. Finally, the simulation application was integrated into the system in order to test and evaluate the planned scenarios.