Siklik dion bileşiklerinin N,S-nükleofiller ile michael katılma tepkimelerinin incelenmesi
Investigation of michael additions of cyclic compounds with N,S-nucleophils
  1. Tez No: 806745
  2. Yazar: BERRİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE ÇİĞDEM SAYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, 2,3-dikloro-1,4-naftakinonun tiyol ve amin türevleri ile reaksiyonları çalışılmıştır. S-, N-, S,N- nükleofilleri ile kinon bileşiklerinin farklı tepkimeleri neticesinde yeni sübstitüe kinon bileşikleri sentezlendi. Çalışmada yeni 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15 ve 16 no 'lu bileşikler sentezlenmiştir. Yeni bileşiklerin yanında bilinen 3, 6 ve 11 no'lu bileşikleri de bu çalışmada elde edilmiştir. Söz konusu bütün maddelerin yapıları çeşitli analiz metodları ile (FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, HRMS) kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the reactions of the starting material 2,3-dichloro-1,4-naphthoquinone with thiol and amine compounds were investigated. As a result of the different reactions of S-, N-, S, N- nucleophiles and quinone compounds, new substituted quinone compounds were synthesized. In the study, new 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15 and 16 compounds were synthesized. Besides the new compounds, known 3, 6 and 11 compounds were also obtained in this study. The synthesized compounds are characterized 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR and HRMS techniques spectroscopy method.