Covid 19 sürecinde devlet desteklerinin muhasebe meslek mensupları tarafından algılanmaları üzerine Eskişehir ilinde bir araştırma
A research on the perception of state aids by professional accountants in the Covid-19 process in Eskişehir province
- Tez No: 806868
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid19 salgını, ortaya çıktığı andan itibaren dünyadaki insanların hayatında birçok olumsuz etki bırakmıştır. Ülkeler salgından daha az hasarlı kurtulmak amacıyla her alanda çeşitli önlemler almış ve virüse karşı adeta ulusal bir savaş başlatılmıştır. Covid-19 salgını insanların fiziksel, ruhsal, ekonomik ve sosyal olmak üzere hayatlarının her alanına etkisini bırakmış ve bırakmaya da devam etmektedir. Devletler salgının seyrinin hızının azaltılması adına birçok kısıtlama getirmiş ve bu kısıtlamalar doğrultusunda birçok işyeri ekonomik anlamda olumsuz etkilenmiştir. Çalışanların işten çıkarılmasına birçok sektörü durma noktasına gelmiştir. Devletler ekonomiyi kurtarmak aynı zamanda hastalık yüzünden insanların mağduriyetini gidermek için özellikle vergi konusunda destekte bulunmuştur. Dünya'daki devletler işletmelere, kurumlara, çeşitli sektörlere ve vatandaşlarına vergi teşviklerinde bulunmuş ve yaptıkları düzenlemelerle insanların vergi konusundaki mağduriyetlerini azaltmaya çalışmıştır. Bu çalışmada da seçilmiş ülkelerin devletlerinde yapmış oldukları vergi teşviklerinin ve bu teşviklerin işletmelere olan etkisi karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada seçilen ülkelerin devletlerinde yapmış oldukları vergi teşvikleri ve bu teşviklerin işletmelere olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden anket metoduyla veriler toplanmış ve 150 meslek mensubu ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyete, pandemide işletme kapanma durumuna ve pandemide teşviklerden yararlanmasına göre istatistiksel olarak farklılık tespit edilmezken; yaşa, mesleki kıdeme, eğitim düzeyine, mesleğe, defter sayısına, pandemide cirolarındaki değişikliğe ve pandemide devletin sağladığı kolaylıkların yeterliliğine göre ise istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which emerged in Wuhan, China and affected the whole world, has left many negative effects on the lives of people around the world from the moment it emerged. Countries have taken various measures in every field in order to get rid of the epidemic with less damage and a national war has been started against the virus. The Covid-19 epidemic has left and continues to affect all aspects of people's lives, including physical, mental, economic and social. States have introduced many restrictions in order to reduce the pace of the epidemic, and many workplaces have been negatively affected economically in line with these restrictions. Many industries have come to a standstill due to the layoffs of employees. States have provided support especially in tax matters to save the economy and to eliminate the grievances of people due to illness. Governments around the world have provided tax incentives to businesses, institutions, various sectors and their citizens, and have tried to reduce people's grievances about taxation with the regulations they have made. In this study, the tax incentives made in the states of the selected countries and the effects of these incentives on businesses were compared. In this study, it is aimed to examine the tax incentives that the selected countries have made in their states and the impact of these incentives on enterprises. Data were collected by the survey method, one of the quantitative research methods, and the research was carried out with 150 professionals. SPSS program was used in the analysis of the data. As a result of the research, statistically significant differences were determined according to age, professional seniority, education level, profession, number of notebooks, the change in turnover during the pandemic and the adequacy of the facilities provided by the state in the pandemic, while no statistical difference was found according to gender, the status of business closure in the pandemic and the benefit of the incentives in the pandemic.