Covıd-19 salgınına yönelik tutumda sağlık okuryazarlık düzeyinin etkisi
The effect of health literacy level on attitude towards the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 806877
  2. Yazar: SELMA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ŞANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, COVID-19'a yönelik tutumda sağlık okuryazarlık düzeyinin etkisinin incelenmesidir. Ayrıca çalışmada COVID-19'a yönelik tutum ve sağlık okuryazarlık düzeyinin katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre farklılık oluşturup oluşturmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma 1 Temmuz-1 Eylül 2021 tarihleri arasında bir Aile Sağlığı Merkezine başvuran bireyleri kapsamaktadır. Araştırma, Aile Sağlığı Merkezine başvuran 404 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Sağlık Okuryazarlığı Düzeyi Ölçeği ve COVID-19 Salgınına Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada, sağlık okuryazarlık düzeyinin bireyin COVID-19 salgınına yönelik tutumunu etkilediği ve bazı sosyo-demografik değişkenlerin de sağlık okuryazarlık düzeyini ve COVID-19 salgınına yönelik tutumu etkilediği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, sağlık okuryazarlık düzeyini artıracak önlemlerin alınması, toplumun genel okuryazarlık ve eğitim seviyesinin artırılması için gerekli çalışmaların yapılması ve toplumun bilinçlendirilmesi önerilmektedir. Toplumun sağlık okuryazarlık düzeyini yükseltmek insanların COVID-19'a yönelik bilgi, tutum ve davranışlarında iyileşmeye katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of health literacy level on the attitude towards COVID-19. In addition, it was aimed to reveal whether the attitude towards COVID-19 and the level of health literacy make a difference according to the socio-demographic characteristics of the participants. The study includes citizens who applied to a Family Health Center between 1 July-1 September 2021. The research was carried out on 404 people who applied to the Family Health Center. The Health Literacy Level Scale and The Attitude Scale Towards the COVID-19 Outbreak were used in the study. In the study, it was determined that the level of health literacy affected the individual's attitude towards the COVID-19 epidemic, and some socio-demographic variables also affected the level of Health Literacy and the attitude towards the COVID-19 epidemic. As a result of the study, it is recommended to take measures to increase the level of health literacy, to carry out necessary studies to increase the general literacy and education level of the society, and to raise awareness of the society. Increasing the health literacy level of the society will contribute to the improvement of people's knowledge, attitudes and behaviors towards COVID-19.