Venezuela'da yaşanan krizle bağlantılı olarak göç eden Venezuelalıların statülerine ilişkin bir değerlendirme
An evaluation of the status of Venezuelans immigrated in relation to the crisis in Venezuela
- Tez No: 806876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR PINAR ÖZMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EKMEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
En öz anlamıyla yaşadığı yerden ayrılarak başka bir yere giden insanın hareketini ifade etmek için kullanılan göç, bazı dönemlerde neredeyse tüm toplumları etkileyebilecek bir güce sahip olmuştur. Tarih boyunca yaşanan göç olayları ile tecrübe edinen hükümetler ve uluslararası toplum, göçün ortaya çıkaracağı olumsuz etkilere karşı önlemler almaya çalışmış ve bu olumsuz etkileri en aza indirmeye gayret göstermiştir. Bu kapsamda günümüz toplumlarının kronik sorunu haline gelen uluslararası göç ve yerinden edilen göçmenlere ilişkin yapılan çalışmalarda, temel insan hakları esas alınmış ve sorumluluk paylaşımı yapılmıştır. Ancak savaş, kıtlık, doğal afetler veya siyasi sebepler gibi nedenlerle yaşadıkları yerlerden ayrılan insanların kontrol edilemez bir nüfusa ulaşması ülkelerin külfet paylaşımından kaçınmalarına neden olmuştur. Bu anlamda ülkelerin insan hakları temelinde vardığı tüm mülteci mutabakatlarına rağmen insan onuruna yaraşır bir hayat standardı sunma konusundaki çekincelerine ayna tutmada Venezuela'da yaşanan göç krizi iyi bir örnek oluşturmuştur. Bu çalışmada Venezuela'da yaşanan siyasi ve ekonomik kriz ile birlikte gelen göç etme eğiliminin araştırılması ve göç edilen ülkelerdeki Venezuelalıların yasal statülerinin ne olması gerektiği değerlendirilmiş ve bu amacı gerçekleştirmek için mevcut uluslararası düzenlemeler tahlil edilerek boş bırakılan alanın ne olduğu belirlenmiştir. Çalışma sırasıyla kavramsal çerçeve ve uluslararası göç, Venezuelaların uluslararası göçü ile Venezuelalı göçmenlerin mülteci olup olmadığının değerlendirildiği üç bölümden oluşmuştur. Genel kabul gören 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Sözleşme kapsamında mülteci olarak kabul edilmeyen Venezuelalıların uluslararası korumaya muhtaç oldukları ve dünyanın en büyük ikinci yerinden edilme krizine karşı hükümetlerin duyarsız kalmaması gerektiği çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration which is used to express the movement of people who leave their place of residence and go to another place, in its most essential sense, has had a power that can affect almost all societies in some periods. Governments and the international community, which have experienced the migration events they have experienced throughtout history, have tried to makemeasures against the negative effects of migration and have tried to minimize these negatives effects. In tis context, studies on international migration and displaced migrants, which have become a chronic problem of today's societies, have been based on basic human rights and shared responsibilities. However, the fact that the number of people leaving their places of residence due to war famine, natural disasters or political reasons is far from the controllable point has caused countries to avoid burden sharin. In this sense, the immigration crisis in Venezuela has set a good example in mirroring the countries reservations about offering standard of living worthy of human dignity, despite all refugee agreements reached on the basis of human rights. In this study, it has been evaluated that the tendency to migrate that comes with the political and economis crisis in Venezuela and what the legal status of Venezueans in the countries of emigration should be and in order to echieve this aim, the current international regulations have been analayzed and the area left blank has been determined. The study cosist of three parts, in order of conceptual framework and international migration, international migration of Venezuelans and whether Venezuelan immigrants are refugees or not. It has been deduced that Venezuelans, who were not accepted as refugees under the 1951 Convention Relating to the Legal Status of Refugees, are in need of international protection and tat conutries should not remain indifferent to the world's second largest displacment crisis.