Haksız rekabetten kaynaklanan zararların tazmini
Compensation for damages arising from unfair competition
  1. Tez No: 807006
  2. Yazar: CANDAN ŞİMAL İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İktisadi piyasada rakipler, tacirler, ticari şirketler kendilerini geliştirmek ve ticari piyasada var olabilmek için birbirleriyle rekabet ederler. Rekabet ortamında yarışanlar; daha fazla ürün satmak, rakiplerini rekabet piyasasından çıkarmak için haksız rekabet oluşturan eylemlerini gerçekleştirirler. Bu eylemler neticesinde, tacirler, rakipler, iktisadi piyasada yer alanlar, müşteriler hatta tüketiciler zarara uğramaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, meydana gelen bu zararların tazminini sağlamak için Türk Ticaret Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu hükümleri doğrultusunda başvurulacak yollar ve ikame edilecek davalar incelenmiştir. Haksız rekabetten kaynaklanan zararların tazmininin ne şekilde sağlanacağı, haksız rekabetin oluşması için zararın meydana gelmiş olmasının gerekip gerekmediği, tüzel kişilerin manevi tazminat talebinde bulunup bulunmayacağı doktrinde tartışmalar yaratmıştır. Bu hususlar emsal Yargıtay kararları ve öğretide yer alan görüşler doğrultusunda incelenmiştir. Bu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde haksız rekabet kavramı ve haksız rekabet halleri açıklanmış, ikinci bölümde haksız rekabet neticesinde meydana gelen zararlar, bu zararların tazminini talep edebilmek için gereken şartlar incelenmiştir. Son bölümde ise haksız rekabet neticesinde meydana gelen bu zararların tazmin usulü açıklanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda haksız rekabet oluşturan eylemlerin bir çeşit haksız fiil olduğu, haksız rekabet nedeniyle meydana gelen zararların talep edilebilmesi için haksız rekabeti meydana getirenlerin kusurunun bulunması, zararın bu kusur neticesinde meydana gelmiş olması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the economic market, competitors, traders, commercial companies compete with each other to develop themselves and to exist in the commercial market. Competitors in a competitive environment; they perform actions that constitute unfair competition in order to sell more products and remove their competitors from the competitive market. As a result of these actions, traders, competitors, those in the economic market, customers and even consumers suffer losses. In this master's thesis, the lawsuits to be substituted are examined by taking into account the provisions of the Turkish Commercial Code and the Turkish Code of Obligations in order to compensate for these losses. Discussions have been created in the doctrine of how the compensation for the damages arising from unfair competition will be provided, whether the damage must have occurred for the occurrence of unfair competition, and whether legal entities will demand non-pecuniary damages. These issues have been examined in line with the precedent decisions of the Supreme Court and the views in the doctrine. This study consists of three parts. In the first part, unfair competition and situations of unfair competition are explained, in the second part, the damages that occur as a result of unfair competition and the conditions required to claim compensation for these damages are examined. In the last section, the compensation method for these damages resulting from unfair competition is explained. As a result of this study, it has been concluded that in order for the damages caused by unfair competition to be claimed, the actions that constitute unfair competition are a kind of tortious act, the fault of those who created the unfair competition must have occurred as a result of this fault.