Servikovajinal laminin ve fetal fibronektin seviyeleri ölçümünün preterm doğum riski olan gebeliklerde doğum zamanını öngörmedeki rolü ve maternal-fetal sonuçlar üzerine etkilerinin araştırılması
The role of cervicovaginal laminin and fetal fibronectin level measurements in predicting the timing of delivery in high-risk pregnancies for preterm birth risk and their impact on maternal-fetal outcomes
- Tez No: 807007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ KENDER ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Preterm doğum riski olan gebeliklerde servikovajinal sıvıda ölçülen laminin protein seviyesinin erken doğum öngörüsündeki yerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem:Bu Prospektif kohort çalışma 1/08/2022-1/07/2023 tarihleri arasında S.B.Ü Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tek merkezli olarak yürütüldü. Bu çalışma hastanemiz gebelik veya acil polikliniklerine kasık ağrısı ve kasılma semptomları ile gelen ve erken doğum tehdidi tanısı alan 24-32 hafta arası 91 gebe çalışmaya dahil edildi. Erken doğum tehdidi tanısı alan hastaların sosyodemografik özellikleri, özgeçmiş ve soygeçmişleri, önceki gebeliklerinin detaylı hikayeleri kaydedildi. Bu doğrultuda bir swap yardımıyla servikovajinal alınan sürüntü ELISA yöntemi ile fibronektin ve alfa laminin sonuçları değerlendirildi.Bu aşamadan sonra hastaların pelvik digital muayeneleri yapılıp servikal açıklık ve yumuşama verileri ve ultrasonografi verileri kaydedildi.Hastaların klinik verileri kaydedildi. Hastalar 37 hafta doğum yapanlar (term grup) olarak gruplandırılıp klinik parametreler açısından karşılaştırıldı. Preterm grupta da 34 hafta altı ve üzeri doğum yapanlar şeklinde subgrup analizi hesaplandı. Bulgular: 91 Hastanın 34'ü (%37,4) preterm doğum yaptığı, 57'si (%62,6) term doğum yaptığı gözlendi. Servikal uzunluğun preterm grubunda daha kısa (p10,73 ng/ml, alfa lamininin> 235,06 ng/ml preterm doğum için istatistiksel anlamlı olarak bulunan değerler olarak kaydedildi. Sonuç: Elde edilen verilere göre kısa serviksin preterm doğum riskini yaklaşık 13 kat arttırdığı tespit edilirken, fibronektin ve alfa lamininin preterm doğum riskini istatistiksel anlamlı olarak arttırmadığı saptandı..Fetal fibronektin ile alfa laminin arasında ise pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı. 37 hafta ve altında doğum gerçekleşen gebeliklerdeki servikovajinal laminin seviyesinin aynı gebelerdeki fetal fibronektin seviyesi ve servikal uzunluk ile ilişkisi; Servikovajinal Laminin seviyesinin PTD öngörmedeki başarısını daha iyi aydınlatabilmek için çok merkezli ve geniş popülasyonlu kanıt düzeyi yüksek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this prospective cohort study was to investigate the potential of measuring laminin protein levels in cervicovaginal fluid as a predictor for preterm birth risk in high-risk pregnancies. Materials and Methods: This prospective cohort study was conducted at S.B.Ü Bursa Yüksek İhtisas Education and Research Hospital between 1/08/2022 and 1/07/2023. A total of 91 pregnant women between 24-32 weeks of gestation, who presented to obstetrics or emergency clinics with symptoms of pelvic pain and contractions, and were diagnosed with threatened preterm birth, were included in the study. Comprehensive socio-demographic information, medical and family histories, and detailed pregnancy histories of the participants were recorded. Cervicovaginal swabs were collected, and ELISA was used to evaluate fibronectin and alpha-laminin levels. Pelvic digital examinations, cervical dilation, softening data, and ultrasonography results were also documented for each patient. Based on their delivery time, participants were grouped into 37 weeks (term group), allowing for the comparison of clinical parameters. Additionally, within the preterm group, further analysis was performed to compare those who delivered before 34 weeks and those who delivered at or after 34 weeks Results: Among the 91 participants, 34 (37.4%) experienced preterm births, while 57 (62.6%) had term births. The preterm group exhibited a statistically significant shorter cervical length (p10.73 ng/ml, and alpha-laminin >235.06 ng/ml were identified as statistically significant indicators for predicting preterm birth. Conclusion: Overall, the results indicate that a shorter cervix is strongly associated with an increased risk of preterm birth. Although fetal fibronectin and alpha-laminin levels did not show a significant impact on preterm birth risk, the positive correlation between these two markers suggests their potential relevance in predicting preterm birth. Further investigations are needed to validate these findings and establish the role of cervicovaginal laminin levels as a predictive marker for preterm birth risk in high-risk pregnancies.