Yüklenici inşaat firmalarında iç kontrol ve kurumsal risk yönetim sisteminin bütünleştirilmesine ilişkin bir model önerisi ve uygulanması
A model proposal for the integration of internal control and enterprise risk management system in contractor construction companies and implementation of this model
  1. Tez No: 807086
  2. Yazar: ALİ EVREN İMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İnşaat sektöründeki yüklenici firmalar, kurumsallaşma eksikliklerinin giderilmesi için sürekli bir değişim ve gelişim içinde olmak zorundadırlar. Sektörden bağımsız büyük ya da küçük ölçekli kurumsal yönetim anlayışına sahip her kuruluş, iş yaşamında varlığını sürdürebilmek adına kendilerine bir yönetim modeli belirlemektedir. Bu modellerden en yaygın kullanımına örnek olarak; iç kontrol ve kurumsal risk yönetimi ile birlikte risk esaslı proaktif yönetim modeli gösterilebilir. Kurumsal Risk Yönetimi (KRY), risk yönetim sürecine yönelik bütüncül bir yaklaşıma haiz olarak, iş süreçlerinin verimli ve etkin bir şekilde yönetilmesine olanak sağlamaktadır. Sürekli bir devinim içinde olması nedeniyle dinamik unsurların etkin olduğu yapım sektöründe, giderek daha karmaşık hale gelen projelerde maliyet, kalite ve süre unsurlarının arzu edilen sonuçlar vermesini sağlamak için bütüncül ve sistematik yönetim yaklaşımlarının uygulanması gerekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın temel amacı, yüklenici inşaat firmalarında iç kontrol ve KRY'nin firma süreçlerine etkisinin değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, yüklenici inşaat firmalarında iç kontrol ve KRY sisteminin uygulanması için web tabanlı“Ortak Proje Yönetim Portalı”(OPYP) geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, OPYP'nin vaka çalışması olarak ele alınan projeler üzerinden firma süreçlerine olan etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Contractor companies in the construction sector have to be in a constant change and development in order to eliminate the institutionalization deficiencies. Regardless of the sector, every organization, large or small, with a corporate governance approach, needs to adopt a management model in order to continue its existence in business life. Among these models, the risk-based proactive management model, together with internal control and enterprise risk management, can be cited as an example of its most common use.“Enterprise Risk Management – (ERM)”has a holistic approach to the risk management process, allowing business processes to be managed efficiently and effectively. In the construction sector, where dynamic elements are effective due to being in constant motion, holistic and systematic management approaches should be applied in order to ensure that the cost, quality and time elements give the desired results in increasingly complex projects. In this context, the main purpose of this study is to evaluate the effect of internal control and ERM on company processes in contractor construction companies. For this purpose, a web-based“Joint Project Management Portal”(JPMP) has been developed for the implementation of internal control and ERM system in contractor construction companies. Within the scope of the study, the impact of JPMP on company processes was evaluated through the projects considered as case studies.