Adana dalyanlarında pinter balıkçılığı
Fyke-net fishing in logoons in Adana
- Tez No: 807132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET SAYGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Ocak 2022 ve Şubat 2022 tarihleri arasında Adana İli Karataş İlçesinde bulunan Akyatan ve Ağyatan lagünlerinde pinter av aracı kullanılarak avcılık operasyonu denemeleri yapılmıştır. Denemelerde farklı göz açıklığına sahip (14,16,28,32 ve 36 mm) her bir av aracından 4 adet olmak üzere toplam 20 adet pinter kullanılmıştır. Akyatan lagününde 7 adet, Ağyatan lagününde 4 adet olmak üzere toplam 11 adet operasyon gerçekleştirilmiştir. Pinterler, Akyatan Lagününde 685,08 saat, Ağyatan lagününde 260,98 saat suda kalmıştır. Araştırmada kullanılan pinterlerin tamamı bir arada değerlendirildiğinde, toplam 337 kg ürün elde edilirken bunun %54'ü (184 kg) balık türlerinden %46'sı (153 kg) yengeç türlerinden oluşmaktadır. Pinter av aracının hedef türü olan Avrupa yılan balığı Anguilla anguilla ağırlık bakımında %16,5 (55,579 kg) ile en fazla yakalanan balık türü olurken bunu %13,3 (44,948 kg) ile Liza saliens izlemiştir. Araştırmada kullanılan pinter çeşitleri için av verimi ve kompozisyonu birim çabada yakalanan av miktarı (CPUE) olarak gr/gün ve adet(N)/gün şeklinde hesaplanmıştır. Sırasıyla 14 mm, 16 mm, 28 mm, 32 mm ve 36 mm pinterler için CPUE değerleri 309 gr/gün (3,7 N/gün), 545 gr/gün (5 N/gün), 657 gr/gün (3,7 N/gün), 444 gr/gün (2,6 N/gün) ve 115 gr/gün (0,6 N/gün) olarak hesaplanmıştır. Ağırlık bakımından 28 mm ve adet bakımından 16 mm pinterleri en verimli av aracı olarak tespit edilmiştir. Hedef tür olan yılan balığı için 28 mm göz açıklığına sahip pinterin CPUE değerleri 213,4 gr/gün (0,4 N/gün) ile en iyi performansı sergilemiştir. 36 mm pinter ise Avrupa yılan balığı avlamayı başaramamıştır. Diğer pinterleri için ise en yoğun avlanan tür 14 mm %39, 16 mm %54, 32 mm %74, 36 mm %63 ile Callinectes sapidus olmuştur. Ancak, 28 mm ağ gözünün yılan balığı için en iyi performansı verdiği değerlendirildiğinde, gelecek çalışmaların 20 mm ve 24 mm göz genişliğine sahip pinterlerin performanslarını da değerlendirebilecek şekilde tasarlanması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, catching were conducted using a fyke net between January 2022 and February 2022 in the Akyatan and Ağyatan lagoons located in the Karataş District of Adana Province. A total of 20 fyke net were used, with 4 each of different mesh size (14, 16, 28, 32, and 36 mm). A total of 11 operations were carried out, with 7 in Akyatan Lagoon and 4 in Ağyatan Lagoon. The fyke nets spent 685.08 hours in Akyatan Lagoon and 260.98 hours in Ağyatan Lagoon. When all the fyke nets used in the research are evaluated together, a total of 337 kg of catch was obtained, with 54% (184 kg) consisting of fish species and 46% (153 kg) consisting of crab species. Among the target fish species of the fyke nets, the European eel (Anguilla anguilla) was the most captured fish species in terms of weight, accounting for 16.5% (55.579 kg), followed by Liza saliens with 13.3% (44.948 kg). The catch per unit effort (CPUE) for the different types of fyke nets was calculated in grams per day (g/day) and number (N)/day. The CPUE values for the 14 mm, 16 mm, 28 mm, 32 mm, and 36 mm fyke nets were calculated as 309 g/day (3.7 N/day), 545 g/day (5 N/day), 657 g/day (3.7 N/day), 444 g/day (2.6 N/day), and 115 g/day (0.6 N/day), respectively. The 28 mm fyke net was found to be the most efficient in terms of weight, while the 16 mm fyke net was the most efficient in terms of quantity. For the target species, the European eel, the CPUE values of the fyke nets with a 28 mm mesh size exhibited the best performance, with 213.4 g/day (0.4 N/day). The 36 mm fyke nets was unable to catch any European eels. As for the other fyke nets, the most frequently caught species were Callinectes sapidus, with percentages of 39% for 14 mm, 54% for 16 mm, 74% for 32 mm, and 63% for 36 mm. However, considering that the 28 mm mesh size provided the best performance for capturing European eels, future studies are recommended to evaluate the performance of fyke nets with 20 mm and 24 mm mesh sizes.