Adana il sınırları içindeki Çamlık (Yumurtalık) ve Akyatan (Karataş) dalyanlarının işletme modelleri ile burada üretilen balıkların tür, yaş ve büyüklük kompozisyonları
- Tez No: 173045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN SARIHAN, DOÇ. DR. OĞUZ YURDAKUL, YRD. DOÇ. DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye'deki dalyan işletmelerinin yoğun olarak bulunduğu yerler den biride Yumurtalık - Silifke arasındaki kıyı şerididir. Bunlar, var olan bir çok sorunlarına rağmen yıllardan beri varlıklarını sürdüregelmişlerdir. Bununla birlikte, bölge balıkçılığında önemli payı bulunan bu dalyanlar için, öncelikle yapılması gereken iş, günün teknik ve ekonomik koşullarına göre olanaklar elverdiği ölçüde sorunlarını en az düzeye indirmek ve böylece daha rantabl bir işletme düzeyine çıkarmaktır. Bunun olabilmesi için de, dalyanlar üzerinde bir dizi araştırmanın yapılması ve uygulamada daha elverişli olabilecek modellerin oluşturulma sı gerekir. Bilindiği kadarınca, özellikle Türkiye'de, dalyan işletmeleri üzerinde, söz konusu amaçlara yönelik herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle, henüz varlıklarının sürdürülmesine gereksinim duyulan bu balık üretim işletmeleri üzerinde, ileride daha geniş boyutlu ve ayrıntılı yapılacak araştırmalara bir katkı getirebilmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the regions in Turkey where Lagoons and management is relatively dense is the Yumurtalık - Silifke coastline. Although these lagoons have lots of problems, they managed to. survive up to date. However, since these lagoons has an important share in the regional fisheries, the main aim is to minimize their problems and thus increase the yield. To do so, a series of research about lagoons and to form the most applicable models is necessary. As for as it is known, up to date there is no such a research on Lagoon running in Turkey. It is also beleived that there is a need for the survival of these fish production managements, thus in order to contribute to the further needed more wide and more detailed rese arch has been carried out.