Bronkopulmoner displazi tanısını öngörmede respiratuar severity skor, saturasyon oksijen basınç indeksi ve oksijen saturasyonun inspire edilen oksijen fraksiyonuna oranı değeri nedir?
What is the value of respiratory severity score, saturation oxygenation pressure index and oxygen saturation inspired oxygen fraction ratio in predicting the diagnosis of bronchopulmonary dysplasia?
  1. Tez No: 807155
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bronkopulmoner Displazi Tanısını Öngermede Respiratuar Severity Skor, Saturasyon Oksijenizasyon Basınç İndeksi ve Oksijen saturasyonu İnspire edilen Oksijen Fraksiyonu Oranının Değeri Nedir ? Giriş ve Amaç : Perinatal ve neonatal alandaki gelişmelere rağmen bronkopulmoner displazi (BPD) oranlarında anlamlı değişiklik olmaması klinisyenleri BPD'yi predikte edebilecek yeni göstergeler arayışına itmiştir. Çalışmamızda geriye dönük olarak 30 gebelik haftasının altında fizyolojik (NICHD-2001) ve oksijenden bağımsız (Jensen 2019) tanımlamalara göre BPD tanısı alan prematüre bebeklerin yaşamın 1., 2., 7., 14., 21. ve 28. gününde invaziv ve non-invaziv mekanik ventilasyon desteği alanlara respiratory severity score (RSS), SpO2 / FiO2 (S/F) oranı ve saturasyon oksijenizasyon basınç indeksi (SOPİ) parametreleri hesaplanarak hem oksijene bağımlı (OB) fizyolojik BPD tanımı ve oksijenden bağımsız (OBs) BPD tanımına göre ağır BPD/ölümü öngörmeye katkısı olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Çalışmamız Ocak 2018 ile Aralık 2021 yılları arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatmakta olan doğum haftası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT What is the Value of Respiratory Severity Score, Saturation Oxygenation Pressure Index and Oxygen saturation Inspired Oxygen Fraction Ratio in Predicting the Diagnosis of Bronchopulmonary Dysplasia? Introduction and Aim: Despite the developments in the perinatal and neonatal areas, the lack of significant change in the rates of bronchopulmonary dysplasia (BPD) has led clinicians to seek new indicators that can predict BPD. In our study, premature babies who were diagnosed with BPD according to physiological (NICHD-2001) and oxygen-independent (Jensen 2019) definitions below 30 weeks of gestation were included. Respiratory severity score (RSS), SPO2 / FiO2 (S/F) ratio and saturation oxygenation pressure index (SOPI) parameters were calculated for those who received invasive and non-invasive mechanical ventilation support on the 1st, 2nd, 7th, 14th, 21st and 28th days of life. It was aimed to evaluate whether these parameters contribute to the prediction of severe BPD/death according to both the oxygen-dependent physiological BPD definition and the oxygen-independent BPD definition. Materials and Methods: Our study is a retrospective study in which premature babies with a gestational age