Eritromisinin sub-minimum inhibitör konsantrasyonlarının Bordetella pertussis tohama – I üzerindeki in vitro etkileri
In vitro activity of sub-minimum inhibitor concentrationsof erythromycin on Bordetella pertussis tohama – I
  1. Tez No: 807188
  2. Yazar: BERFİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU EMİNE TEFON ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Boğmaca, Bordetella pertussis bakterisinin neden olduğu, yüksek oranda bulaşıcı, özellikle bebeklerde ölüme neden olan akut bir solunum yolu hastalığıdır. Her ne kadar çocukluk çağı hastalığı olarak bilinse de ergen ve yetişkinlerde de sıklıkla görülmektedir. Dünya genelinde boğmacaya karşı yapılan aşılama kampanyaları dâhilinde yaygın aşılamaya rağmen halen vaka sayılarının yüksek olduğu görülmektedir. Özellikle zaman içinde bakterinin virülans faktörlerine ait genlerinde meydana gelen değişimlerin aşıların etkinliklerinin azalmasına ve vaka sayılarının artmasına önemli derecede katkı sağladığı düşünülmektedir. Makrolid grubu antibiyotikler boğmaca hastalığı tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Antibiyotiklerin sürekli kullanımında bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiği, hatta düşük dozlarda kullanımlarında söz konusu bakterinin virülans genlerinin ekspresyon seviyelerinde değişikliklere sebep olabildiği bilinmektedir. Ancak B. pertussis için antibiyotiklerin sub-minimum inhibisyon konsatrasyonlarının (subMİK) bakterinin virülans özelliklerine ve gen ekspresyon seviyelerine etkisi ile ilgili detaylı çalışma bulunmamaktadır. Yapılan bu çalışmada eritromisin antibiyotiğinin minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) belirlenerek antibiyotiğin sub-MİK konsantrasyonlarının B. pertussis bakterisinin büyüme kapasitesi, biyofilm oluşturma kapasitesi, pertussis toksin (ptxS1) ve pertaktin (prn) genlerinin ekspresyon seviyesine olan etkileri incelenmiştir. Çalışma sonunda eritromisinin 1/2, 1/4 ve 1/8 MİK dozlarının bakteri hücresinin büyümesini yüksek oranda engellediği görülmüştür. Antibiyotiğin 1/16, 1/32 ve 1/64 sub-MİK konsantrasyonlarında ise B. pertussis'in büyüme kapasitesi kontrole göre anlamlı derecede azalmıştır. Eritromisinin 1/2, 1/4 ve 1/8 MİK dozlarında çok az büyüme olduğu için biyofilm ve ekspresyon analizlerine 1/16, 1/32 ve 1/64 MİK konsantrasyonlarında devam edilmiştir. Eritromisinin sub-MİK konsantrasyonlarında biyofilm oluşturabilme kapasitesinin antibiyotik miktarına paralel olarak anlamlı derecede azaldığı görülmüştür. Benzer şekilde ptxS1 ve prn genlerinin ekspresyon seviyeleri kontrole göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmıştır. İlginç bir şekilde ptxS1 ve prn genlerinin ekspresyon seviyelerinde 1/32 sub-MİK konsantrasyonunun ekspresyon seviyesinin diğer sub-MİK konsantrasyonlarından daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Bu tez çalışması antibiyotiklerin sub-MİK'lerinin B. pertussis hücrelerine olan etkilerinin araştırılması açısından eritromisin özelinde gerçekleştirilen ilk çalışmadır ve elde edilen bu sonuçlar bilimsel açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca boğmaca tedavisinde yaygın olarak kullanılan eritromisin antibiyotiğinin sub-MİK dozlarının B. pertussis'e olan etkilerinin belirlenmesi açısından bir başlangıç olan bu çalışma antibiyotiğin klinikte kullanımının ilgili bakteriye olan etkilerinin daha detaylı incelenmesi açısından ileride yapılacak çalışmalara yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Whooping cough (pertussis) is an acute respiratory disease caused by Bordetella pertussis that leads to death, especially in infants. Although it is known as a childhood disease, it is also common in adolescents and adults. Vaccination campaigns against pertussis have reduced the number of cases over time. However, despite widespread vaccination, the number of cases remains high today. Changes in the genes of the bacterium's virulence factors, in particular, have contributed significantly to the increase in the number of cases over time by reducing the effectiveness of vaccines. Macrolide group antibiotics are widely used in the treatment of pertussis. It is known that bacteria develop resistance to antibiotics when high doses of antibiotics are used and that the use of low doses can lead to changes in the expression of virulence genes of the bacteria in question. However, there are no detailed studies on the effects of subminimum inhibitory concentrations (sub-MIC) of antibiotics on gene expression and virulence of B. pertussis. In this study, the minimum inhibitory concentration (MIC) of erythromycin was determined and the effects of sub-MIC concentrations on growth capacity, biofilm-forming capacity, pertussis toxin (ptxS1), and pertactin (prn) gene expression of B. pertussis were investigated. It was found that 1/2, 1/4, and 1/8 MIC doses of erythromycin significantly inhibited the growth of B. pertussis. The growth capacity of B. pertussis was significantly decreased at 1/16, 1/32, and 1/64 sub-MIC concentrations of erythromycin compared to the control. There was no significant growth at 1/2, 1/4, and 1/8MIC doses of erythromycin. Therefore, biofilm, and gene expression analyses were continued at 1/16, 1/32, and 1/64MIC concentrations. The ability of B. pertussis to form biofilms in sub-MICs decreased significantly in parallel with the erythromycin dose. Expression levels of ptxS1 and prn genes were also statistically significantly decreased at sub-MIC concentrations compared with controls. Interestingly, the expression levels of ptxS1 and prn were higher at 1/32 sub-MIC then at than the other sub-MICs. However, there is no statistically significant difference between them. This thesis is the first study to investigate the effects of sub-MICs of antibiotics on B. pertussis cells, and these results are important from a scientific point of wiev. Expression levels of ptxS1 and prn genes were also statistically significantly decreased at sub-MIC concentrations compared with controls.