Boğaz salgısından izole edilen beta hemolitik streptokokların gruplandırılması, penisilin ve diğer antibiyotiklere dirençliliklerinin araştırılması
- Tez No: 18134
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİYE BERKİTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Üst solunum yollan şikayeti olan çocukların boğaz salgılarından izole edilen Beta hemolitik streptokokların, bulunuş sıklığını, gruplarını, kemoterapötik maddelere duyarlığını belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na bağlı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda bulunan Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen 633 boğaz salgısı incelenmiştir. Aerop ve/veya anaerop ortamlarda yapılan kültürlerden izole edilen sus sayısı 100'dür. Gruplandırmalar serolojik (Avistrep, OMEGA Diagnotics), basitrasin ve SXT'e* duyarlık, CAMP, hipurat hidrolizi, 45° C ve % 6.5 NaCl'de üreme, safra-esküün, pirüvat, arjinin, eskülin, nişasta deneyleri ile karbonhidratları fermente etme özellikleri incelenerek yapılmıştır. 100 sustan 26'sı çapraz reaksiyonlar verdiğinden serolojik yöntemle gruplandırılamamıştır. 23 sus iki, bir sus üç, iki sus dört bağışık serumla (±, + +) arasında değişen derecelerde pozitif sonuç vermiştir. Çapraz reaksiyonlar en fazla 17 suşla A ve D gruplar arasında bulunmuş, ayrıca dört sus A,B; A,G: B,D; D,G gruplar arasında iki sus C,D; bir sus A,D,F, iki sus A,B,D,F: serumları ile çapraz reaksiyon vermiştir. *SXT: Trimethoprim sulfamethoxaze.50 Serolojik yöntem, basitrasin, SXT, CAMP deneyleri ile biyokimyasal deney sonuçlarına göre suşların 49'u A, 7'si B, 15'i C, 9'u D, 2'si F, 15'i G gruplarından bulunmuş, üç sus gruplandırılamamıştır. Suşların penisilin G, metisilin, ampisilin, amoksisilin, amoksi- lin + klavulonik asit, karbenisilin, azidosilin, mezlosilin, sefalosporin, sefu- roksim, sefoperazon, seftriakson, sefotaksim, gentamisin, kanamışın, streptomisin, amikasin, netilmisin, tobramisin, klindamisin, eritromisin, kloram- fenikol, tetrasiklin, rifampisin ve ofloksasin'e duyarlığı disk difüzyon yöntemi ile denenmiştir. suşların tümü beta laktam antibiyotiklere duyarlı bulunurken, D grubundan yalnız bir sus sefotaksim'e direnç göstermiştir. Eritromisin, klindamisin ve ofloksasin'e dirençli sus tespit edilmediği halde, diğer antibiyotiklere % 6-60 arasında direnç görülmüştür (Tablo 11).
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The aim of this study was to detect the frequency of isolation of 3 -hemolytic streptococci from children suffering from upper respiratory tract infection and to group them and to determine their susceptibilities to chemotherapeutic agents. For this purpose 633 throat specimens taken in the Microbiology Laboratory in the Department of Pediatrics in Istanbul Faculty of Medicine were investigated. From these specimens cultured both in aerobic and anaerobic conditions, 100 strains were isolated. Grouping these strains were done by examining their serological properties (Avistrep, OMEGA Diagnostics), their susceptibilities to Bacitracin, Sulfamethoxazole plus Trimethoprim, CAMP reaction, hippurat hydrolysis, % 6-5 NaCl tolerance and tolerance to growth at 45° C, bile-esculin, pyruvate, arginine, esculin, starch reactions and their properties of fermenting carbohyrates (lactose, saccarose mannitol, sorbitol, arabinose, sorbose, inulin, raffinose). From 100 strains, 26 of them could not be grouped because of cross-reaction. Varies degress of positivity were observed (±, ++) with 2 anti-sera when testing 23 strains, with 3 anti-sera when testing 2 strains, with 4 anti-sera when testing 2 strains. The most common cross reaction was seen when testing 17 strains between A and D groups, and with 4 strains, cross reaction between A,B; A,G; B,D; D,G groups and with 2 strains gave cross reaction between C,D groups, with one strain cross52 reaction between A,D,F groups and with two strains cross reaction between A,B,D,F were observed. According to the results of serological tests, SXT*, CAMP, and biochemical reactions, 45 of the strains were found to be from A group, 7 from B, 15 from C, 9 from D, 2 from F and 15 from G group. 3 strains could not be grouped. Using the disc diffusion method, the susceptibiltiy of the strains to penicillin G, methicillin, ampicillin, amoxyclillin, amoxycillin-clavuianic acid, carbenicillin, azidocillin, mezlocillin, cephalosporin, cefuroxime, cefoperazone, cefotaxime, gentamicin, kanamycin, streptomycin, amikacin, netilmicin, tobramycin, erthromycin, chloramphenicol, tetracycline, nfampicin were investigated. *SXT: Trimethoprim sulfamethoxazole.