Gelişmekte olan üniversite kampüslerinde atık yönetimi planlaması: İstanbul Medeniyet Üniversitesi örnek çalışması
Waste management planning in developing university campuses: İstanbul Medeniyet University case study
  1. Tez No: 807196
  2. Yazar: SELİN TUBA AY AYTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Üniversiteler atık bilincinin oluşması ve ülkelerin hedefledikleri atık kültürlerinin benimsenmesi için en önemli paydaşların başında gelmektedir. Sıfır atık, sürdürülebilir atık yönetimi uygulamalarının en etkili ve ekonomik yöntemlerindendir. Aynı zamanda, sıfır atık yönetim sisteminin Türkiye'deki üniversite kampüslerinde uygulanması yönetmeliklerle zorunlu kılınmıştır. Bu çalışmada, sıfır atığın anlaşılmasına yönelik kavramlar açıklanmış, yasal olarak uyulması gereken kanun ve yönetmeliklerden bahsedilmiştir. İstanbul Medeniyet Üniversitesi örnek alınarak, gelişmekte olan üniversiteler için etkili bir sıfır atık yönetim sistemi kurulması ve uygulanmasına yönelik bir kılavuz olması amaçlanmıştır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kuzey Kampüsü ve Güney Kampüsü kapsayacak şekilde mevcut atık yönetimi değerlendirilmiş ve gelecek 10 yıl içerisindeki gelişim dikkate alınarak atık yönetim planlaması yapılmıştır. Atıkların yönetimi ve geri kazanımı için yapılabilecek çalışmalar belirlenmiştir ve atık yönetiminin etkin bir şekilde yapılmasına yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Kampüslerde yeni binaların yapıldığı ve yapılmaya devam edeceği öngörülmektedir. Bu sebeple, öğrenci ile çalışan sayılarının artacağı göz önüne alınarak, oluşabilecek atık miktarları ve geri dönüştürülebilir atık miktarları 10 yıllık projeksiyonlar kullanılarak tahmin edilmiştir. Üniversite bünyesinde çalışan akademisyen, idari personel ve öğrencilerin atık yönetimi ve sıfır atık hakkındaki bilgileri ve yaklaşımları yapılan anket çalışması ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Universities are one of the most important partners for the formation of waste awareness and the adoption of waste cultures targeted by countries. Zero waste is one of the most effective and economical methods of sustainable waste management practices. At the same time, the implementation of the zero-waste management system in university campuses in Turkey has been mandated by regulations. In this study, the concepts for understanding zero waste were explained and the laws and regulations that must be followed legally were mentioned. Taking Istanbul Medeniyet University as an example, it was aimed to be a guide for the establishment and implementation of an effective zero waste management system for developing universities. Existing waste management including the North Campus and South Campus of Istanbul Medeniyet University was evaluated and waste management planning was made considering the development in the next 10 years. The works that can be done for the management and recovery of wastes were determined and solutions were offered for effective waste management. It was foreseen that new buildings have been built and will continue to be built on campuses. For this reason, considering that the number of students and employees will increase, the amount of waste that may occur and the amount of recyclable waste were estimated using 10-year projections. The knowledge and approaches of academicians, administrative staff, and students in the university about waste management and zero waste were determined by a survey study.