Konser salonlarının akustik konfor gereksinimleri üzerinden İzmit'te yer alan üç performans mekânının incelemesi
An investigation of three performance spaces in İzmit on the acoustic comfort requirements of concert halls
  1. Tez No: 807195
  2. Yazar: BAHANUR AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ERTEN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde önce sesin hacim akustiği ile ilgili teorik ve ölçülebilir özellikleri açıklanmıştır. Ardından müziksel algı merkezlerini anlamak için, öncelikle sinir sisteminin ne olduğu ve müziği nasıl işlediği ifade edilmiştir. Sesin işlenmesi için bir alıcı gerektiğinden, insan kulağının yapısı, sesin kulakta ilerleyişi ve insan beyninde nasıl karşılık bulduğu anlatılmıştır. İkinci bölümde hacim akustiği konfor parametreleri, öznel ve nesnel olmak üzere iki alt başlıkta açıklanmıştır. Ardından konser salonlarında akustik konforu etkileyen tasarım ölçütleri, bu alanda günümüze kadar yapılmış olan çalışmaların incelenmesiyle ortaya çıkan kabullere göre ifade edilmiştir. Bölüm sonunda ise ses-malzeme ilişkisi ve hacim akustiğinde yanlış malzeme kullanımı veya yanlış yapısal tasarım tercih edildiği takdirde oluşabilecek akustik kusurlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde reverberasyon süresi hesaplamasında kullanılacak yöntemler açıklanmıştır. Ardından seçilen salonların tasarımsal özelliklerinin bilgisi verildikten sonra üç performans mekânında yer alan salonların tasarım özellikleri açısından incelemeleri yapılmış ardından da reverberasyon süresi hesaplamaları yapılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde, akustik konfor incelemesi yapılan salonların üçünün de tasarım ölçütleri açısından bazı kabullere ve reverberasyon süresi açısından ise beklenen değerlere uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine, söz konusu salonlara akustik konfor kriterlerine uygun olması için iyileştirme önerileri getirilmiş ve bu öneriler tablolaştırılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study consists of three parts. In the first chapter, the theoretical and measurable properties of sound related to volume acoustics are explained. Then, in order to understand the musical perception centers, nervous system and how it processes the music is explained. Since a receiver is required for sound processing, the structure of the human ear, the progression of sound in the ear and how it responds in the human brain are explained. In the second part, the comfort parameters of space acoustics are subjectively and objectively explained. Then, the design criteria affecting acoustic comfort in concert halls are expressed according to the acceptance that have emerged from the examination of the studies carried out in this field until today. At the end of the chapter, the sound-material relationship and the acoustic defects that may occur if the wrong material or the wrong structural design is used in the acoustics of the volume is explained. In the third chapter, the methods to be used in the calculation of the reverberation time are explained. Then, giving information about the design features of the selected halls, the halls in the three performance spaces were examined in terms of their design features, and then reverberation time calculations were made. In the Conclusion and Suggestions section, it was revealed that all three of the halls in which acoustic comfort were examined were not in accordance with some assumptions in terms of design criteria and expected values in terms of reverberation time. Therefore, improvement suggestions were made for the halls in question in order to comply with the acoustic comfort criteria, and these suggestions were presented in tables.