Benlik yapısı ve duygu düzenleme güçlüğünün beden algısı ile ilişkisinde şişmanlık hakkında konuşmanın aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of fat talk in the relationship between self-construction and difficulty in emotion regulation with body perception
- Tez No: 807279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, benlik yapısı ve duygu düzenleme güçlüğünün beden algısıyla ilişkisinde şişmanlık hakkında konuşma değişkeninin aracı rolünün incelenmesidir. Öncelikle Şişmanlık Hakkında Konuşma Ölçeği'nin uyarlama çalışması yapılmış ve örneklemini 18-40 yaş arasındaki 444 kadın oluşturmuştur. Uyarlama çalışmasında Beck Depresyon Ölçeği, Vücut Algısı Ölçeği, Yeme Tutum Testi-Kısa Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Şişmanlık Hakkında Konuşma Ölçeği kullanılmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) bulgularına göre Şişmanlık Hakkında Konuşma Ölçeği'nin altı maddeden oluşan tek faktörlü yapısı dikkate alınmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile tek faktörlü yapı desteklenmiştir. Geçerlilik analizi sonuçları incelendiğinde, şişmanlık hakkında konuşmanın depresyon, yeme tutumu ile pozitif yönde ilişkili olduğu; vücut algısı ve yaşam doyumu ile negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Ana çalışmanın örneklemini ise 18-40 yaş arasında 691 kadın oluşturmuştur. Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form, Görünüme Yönelik Sosyal Tutumlar Ölçeği, Gözden Geçirilmiş Özerk-İlişkisel Benlik Ölçeği ve Şişmanlık Hakkında Konuşma Ölçeği kullanılmıştır. Betimsel analizler sonucunda, şişmanlık hakkında konuşma, duygu düzenleme güçlüğü ve beden algısı alt boyutlarının yaş grupları açısından farklılık gösterdiği görülmüştür. Ayrıca tek yönlü ANOVA analizi sonucuna göre şişmanlık hakkında konuşmanın benlik yapılarına göre farklılaştığı bulunmuştur. Aracılık analizi sonucunda; önerilen ilk modelde duygu düzenleme güçlüğü ile beden algısı arasında şişmanlık hakkında konuşmanın kısmi aracı rolü olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, özerk benlik ile beden algısı arasında şişmanlık hakkında konuşmanın kısmi aracılık ettiği, ancak ilişkisel benlik ile beden algısı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the mediating role of the fat-talk in the relationship between self-construction and emotion regulation difficulties and body perception. Firstly, the adaptation of the Fat-Talk Questionnaire was carried out and the sample consisted of 444 women (18-40 years-old). Beck Depression Scale, Body-Image Scale, Eating Attitude Test-Brief Form, Life Satisfaction Scale and Fat-Talk Questionnaire were used. Exploratory Factor Analysis (EFA) showed a single factor structure with six items. Confirmation Factor Analysis (CFA) also supported the single factor. According to the validity analyses, fat-talk is positively related to depression and eating attitude, and negatively related to body image and life satisfaction. The main study included 691 women, from 18 to 40 years old. Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form, Sociocultural Attitudes Towards Appearance Questionnaire, Revised Autonomous-Relational Self Scale and Fat-Talk Questionnaire were used in the main study. As a result of descriptive analyses, the fat-talk, emotion regulation difficulties and subscales of the body perception were significantly differed according to the age -groups. Also, one-way ANOVA results showed that the fat-talk scores significantly differed according to self-constructions. Finally, the results of the mediation analysis indicated that; the fat-talk has a partial mediating role between emotion regulation difficulties and body perception. Similarly, the partial mediating role of the fat-talk between autonomous-self and body perception was indicated, however the mediating role of the fat-talk between related-self and body perception was not significant. The findings were discussed in the light of the literature.