Nanobor katkılı betonların fiziko-mekanik özellikleri
Determination of physico-mechanical properties of nanoboron additive concretes
- Tez No: 807316
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜRHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Beton; çimento, su, agrega, kimyasal ve mineral katkıların belirli oranlarda homojen olarak karıştırılarak başlangıçta şekil verilebilen kıvamda, daha sonra priz alarak sertleşen yapı malzemesidir. Beton geniş bir kullanım alanına hitap ettiği için en çok kullanılan yapı malzemelerinden biridir. Ülkemizde yer alan yapıların büyük bir çoğunluğu betonarme sistemlerden oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında, ülkemizin en önemli kaynaklarından biri olan bor minerali kullanılarak nanobor (bor nitrür) katkılı beton üretilmiştir. Nanoborun beton malzemesi üzerindeki etkileri araştırılmış ve konvansiyonel beton ile karşılaştırılmıştır. Standart ve bor katkılı beton üretilerek küp kalıplara (15×15×15 cm) alınmış ve kür havuzunda bekletilmiştir. Söz konusu beton numuneler fiziksel ve mekanik testlere tabi tutulmuştur. Bu testlerin yanı sıra SEM, XRD, EDS ve DT-TG gibi ileri teknolojik deneyler de gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, nanobor katkılı beton, konvansiyonel betona kıyasla basınç dayanımlarında artış, betonun çatlak yapısında azalma meydana getirerek yüksek durabiliteli ve düşük geçirgenliğe sahip yeni nesil bir beton üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is a building material that can be shaped initially by mixing cement, water, aggregate, chemical, and mineral additives homogeneously in certain proportions, and then hardens by setting. Concrete is one of the most used building materials because it appeals to a wide range of uses. Most of the buildings in our country consist of reinforced concrete systems. Within the scope of this study, nanoboron (boron nitride) added concrete has been produced by using boron mineral that is one of the most important resources of our country. The effects of nanoboron on concrete material have been investigated and compared with conventional concrete. Standard and boron added concrete have been produced and placed in cube molds (15×15×15 cm) and kept in the curing pool. The concrete samples have been subjected to physical and mechanical tests. In addition to these tests, advanced technological experiments such as SEM, XRD, EDS, and DT-TG have also been carried out. As a result of this study, a new generation concrete with high durability and low permeability has been produced by increasing the compressive strength and decreasing the crack structure of the concrete compared to the conventional concrete.