Çocuklarda ekstrensek bronşial astımda alfa-1 antitrypsin seviyesi
  1. Tez No: 80756
  2. Yazar: SEVİM BEZCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
- 29 - ÖZET Çocuklarda sosyoekonomik yönden okula devamsızlığa veya erişkinlerde işgücü kaybına yol açan önemli bir klinik duruma neden olan astma bronşiale üzerinde son yıllarda yapılan çalışmalarda, değişik astma formlarının gelişmesinde etkili faktörler arasında alfa-1-antitrypsin yetersizliği üzerinde de durulmaktadır. Bu nedenle bronşial astımlı çocuklarda alfa-1-antitrypsin tayini ya pıldı. Ayrıca akciğer hastalığı olmayan sıhhatli çocuklarda da alfa- 1-antitrypsin seviyesinin taraması yapılarak, a9tmalı çocuklarla kar şılaştırıldı. Araştırma için Koşuyolu Tüberküloz Dışı Göğüs Hastalıkları ve Astım Hastanesi1 ne başvuran ve allerjik bronşial astma tanısı konulan 16 çocuk ve kontrol grubu için de hastanemiz polikliniğine müracaat eden sağlam 10 çocuk seçilmiştir. Ekstrensek bronşial astması olan 16 çocuk ve kontrol grubu olarak alı nan 10 normal çocukta alfa-1-antitirypsin seviyesi hastanemiz biokimya laboratuvarında radioimmunodif fusion yöntemi ile tespit edildi. Orta lama olarak %3M,06 + 76,93 mg bulundu. Bu değer literatürde verilen normal sınırlar içindedir. Ancak kendi kontrol grubumuzla karşılaştırdığımız da k vakada daha düşük değerler bulduk.
Özet (Çeviri)
3D - SUMMARY During the recent studies on asthma bronchiale, which causes socially and economically power loss in adults and absence from school among children, it was taken into consideration that insufficiency of alpha- 1-antitrypsin is also an effective reason in the progress of different asthma forms. Therefore, alpha-1-antitrypsin determination was performed on children who had asthma bronchiale. A research of Alpha-1-antitrypsin level was also performed among children who had no lung disease and the results were compared to the children with asthma. For the whale research, 16 children were selected from the Koşuyolu Tüberküloz Dışı Göğüs Hastalık ları ve Astım Hospital who were made a diagnosis of asthma bronchiale and 10 children from our hospital for the control group. The alpha-1-antitrypsin levels of the 16 children who had extrinsic asthma bronchiale and the 10 normal children in the control group, were determined with radioimmunodiffusion method in the Biochemistry Laboratory of our Hospital. An average of % 3^1.06 mg was found. This value is in the limits as in the literature. However, when compared to our control group, lower va lues were determined in four cases.