Farklı jeodezik yöntemlerle Bolvadin'deki yüzey deformasyonlarının izlenmesi
Monitoring of surface deformations in Bolvadin by different geodetic methods
  1. Tez No: 807579
  2. Yazar: ERALP GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı ASFS'nin (Akşehir Simav Fay Sistemi) içinde yer alan Bolvadin Fayı'nın devamında yerleşim alanında yıkıcı deprem olmaksızın oluşmuş ve oluşmaya devam eden asismik yüzey deformasyonlarının incelenmesidir. Bunun için Bolvadin ilçesi ve çevresindeki deformasyonların belirlenmesi amacıyla GNSS (Global Navigation Satellite System), Nivelman ve SAR (Synthetic Aperture Radar) yöntemleri kullanılmıştır. Üç farklı yöntemin kullanılması sayesinde düşey deformasyonlar karşılaştırmalı olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Bolvadin'de yüzey deformasyonlarının aktif olduğu bölgeye bir tanesi 2017 diğer iki tanesi 2020 yılında olmak üzere kesintisiz gözlem yapan 3 sabit GNSS istasyonu kurulmuştur. Ayrıca faya dik profillerden oluşan nivelman ağı kurularak bu ağda 2016-2020 yılları arasında 5 kampanya hassas nivelman ölçümü yapılmıştır. Son olarak 2016-2020 yılları arasındaki Sentinel-1 uydu görüntüleri kullanılarak bölgedeki düşey deformasyonlar elde edilmiştir. GNSS verilerinden elde edilen sonuçlara göre bölgedeki maksimum deformasyon hızı -94 mm/yıl (BLV1 istasyonu) olarak hesaplanmıştır. Hassas Nivelman sonuçlarına göre ise bu noktaya yakın nivelman noktalarındaki maksimum deformasyon hızı -78 mm/yıl'dır. Bu nokta için InSAR verilerinden elde edilen sonuçlara göre ise deformasyon hızı -82 mm/yıl olarak hesaplanmıştır. Üç yöntemden elde edilen sonuçlar uyum içerisindedir. Buna göre tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde BLV1 GNSS istasyonu civarında yıllık düşey deformasyon hızlarının -80 ile -90 mm olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the aseismic surface deformations that were formed and continue to occur in the settlement area without destructive earthquakes in the continuation of the Bovadin Fault, which is included in the ASFS (Akşehir Simav Fault System). For this, GNSS (Global Navigation Satellite System), Leveling and SAR (Synthetic Aperture Radar) methods were used to determine the deformations in and around Bolvadin district. Vertical deformations were determined comparatively by using three different methods. In this context, 3 continuous GNSS stations, one in 2017 and two in 2020, were established in the region where surface deformations are active in Bolvadin. In addition, a leveling network consisting of profiles perpendicular to the fault was established and 5 campaign precision leveling measurements were carried out in this network between 2016-2020. Finally, vertical deformations in the region were also obtained by using Sentinel-1 satellite images between the years 2016-2020. According to the results obtained from the GNSS data, the maximum deformation rate in the region was calculated as -94 mm/yr (BLV1 station). Additionally, the precision leveling results shows the maximum deformation rate at the leveling points close to BLV1 GNSS station is -78 mm/yr. Consistent with the GNSS and Leveling results, the deformation rate was calculated as -82 mm/yr according to the results obtained from the InSAR data. All results obtained from the three methods are compaitable. Accordingly, when all the results are evaluated, it is seen that the annual vertical deformation rates around the BLV1 GNSS station are -80 to -90 mm.