Japon sumi-e sanatında Zen Budizm etkileri ve minimalist yaklaşımlar
Influences of Zen Budding and minimalist approaches in Japanese sumi-e art
- Tez No: 807578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEOMAN ÇIĞŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sanat tarihin her döneminde var olmuş; inanışlar, kültürel ögeler ve düşünsel farklılıklar etkisiyle şekillenmiştir. Uzak Doğu sanatsal yaratımlarını, kültürlerini oluşturan felsefeler bağlamında ortaya koyarak gelenekselleştirmiştir. Japonya'nın kültür ve sanatsal kaygılarını kadim uygarlıklardan Çin'in etkisi ile inşa edip zamanla özümsediği görülmektedir. Uzak Doğu sanatının (özellikle Çin) geleneksel ifade biçimlerinden biri olan sumi-e sanatı, Japon sanatında Zen Budizm düşünce sisteminin etkisi ile farklı bir yapılanma oluşturmuştur. Sumi-e sanatı; tarihsel gelişimi, kullanılan malzemeleri, ilk dönem sanatçıları incelenerek Zen Budizm felsefi düşünce sistemiyle bağlantısı irdelenmiştir. Zen Budizm öğretisinin yansıması Japonya'da yaşam ve sanatların iç içe olduğunu göstermiştir. Zen Budizm etkisi ile sumi-e sanatında minimalist yaklaşımlar görülmüş, Batı sanatında 1960'lı yılların sanat akımı olarak bilinen Minimalizm ile farklı bir oluşum içerisinde olduğu saptanmıştır. Batı sanat yapılanması içerisinde yer alan minimalizm akımı ve sumi-e sanatındaki minimalist yaklaşımlar incelenerek aralarındaki etkileşim araştırmada sunulmuştur. Araştırma literatür taraması ve kaynak incelemesi yöntemi ile ele alınmıştır. Yapılan çıkarımların kaynakça sınırlı olan sumi-e sanatı ile ilgili sağlıklı veriler sunması ve alana katkıda bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Art has existed in every period of the world's history and it has been shaped by beliefs, cultural elements and intellectual differentiations. The Far East has traditionalized its artistic creativity in the context of philosophies which have composed their culture. It is estimated that Japan has built up its cultural and artistic concerns with the effects of one of the archaic civilization China and assimilated in time. The Sumi-e Art, which is one of the traditional way of expression in East Art (especially China), has created a different fashion under the influence of Zen Buddhism thought system in Japanese Art. The Sumi-e Art has been researched in the aspects of its historic development, used materials anf firs period artists and then its connection with the philosophical thought system of Zen Buddhism has been scrutinized. The reflection of Zen Buddhism discipline has shown that ordinary life and arts have been interwoven in Japanese. With the influence of Zen Buddhism, in sumi-e art the minimalist approaches has been seen and it has been determined that it is in another different formation with Minimalism known as an art movement in West Art in 1960s. By examining the minimalism movement in West Art formation and the minimalist approaches in sumi-e art, their interaction hasb been presented in the study. The study is held with the techniques of literature search and source research. It is aimed that the study provides reliable references for sumi-e art which has limited sources and contributions to the field.