Osmanlı Batılılaşmasının figüratif resim sanatına etkisi
The effect of Ottoman Westernization on figurative painting
- Tez No: 807588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ASENA KIZILARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması, Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Fermanı ile başladığı kabul edilen ve Cumhuriyete kadar devam eden Batılılaşma çabalarının figüratif resim sanatı üzerinden incelenmesini konu almaktadır. Batılılaşma, Osmanlı Devleti'nde tavandan tabana nüfuz eden modernleşme süreci olarak ifade edilebilir. Batılılaşma başlangıçta biçimsel benzeme olarak algılanmış, ilerleyen süreçte, kimliğini bulmuştur. Toplumun ekonomik, siyasi, kültürel dönüşümler yaşadığı bir coğrafyada sanatın bu dönüşümden etkilenmeyeceğini düşünmek mümkün değildir. Çalışmamızın yöntemi, siyasi gelişmelerle birlikte sanatın da“gelenekselden”“moderne”giden yolculuğunu incelemek üzerinedir. Bu bağlamda, dönemin yurt dışında eğitim görmüş sanatçılarının figüratif tabloları üzerinden, Batılılaşmanın Osmanlı toplumunda oluşturduğu değişim izlenmiştir. İncelenen döneme ait eserlerde, Batılılaşmayı gerçekleştiren üst toplumsal sınıf çalışılmıştır. Geleneksel yaşamını değiştirmeyen, ait olduğu kültürel yapıdan kopması zaman alan, reformlarla başlayan süreci benimseyememiş halkı gösteren eserlere rastlanmamaktadır. İki ana bölümden oluşan çalışmada, I. bölümde Batılılaşma döneminin tarihsel süreci hakkında genel bilgiler verilmiştir. II. bölümde ise dönem hakkında bilgi verebilecek özellikteki bazı eserlerle Türk resim sanatının gelişim ve değişim öyküsü, konu hakkında inceleme yapan araştırmacıların görüşlerinin derlenmesi ile sunulmuştur. Çalışma, Batılılaşmanın Türk resim sanatına etkisini, seçilen bazı figüratif tablolar üzerinden sunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the examination of Westernization efforts through the practice of figurative painting, which are generally acknowledged to have begun with the Tanzimat Edict in the Ottoman Empire and continued until the republic even though a clear boundary cannot be formed, The modernisation process that permeates the Ottoman Empire from top to bottom is known as westernization. Initially, it was perceived as a formal similarity, but later, it came to be associated with Westernization. It is impossible to believe that art will be unaffected by social, political, and economic change in a location where these changes are occurring. Examining the transition of art from“traditional”to“modern,”as well as political developments, is the method used in our study. Through the figurative paintings of the painters who received their education abroad, it was possible to notice the shift brought about by Westernization in Ottoman society in this environment. The top social stratum that carried out Westernization was explored in the writings of the analyzed time. The people who did not alter their customary way of life, took their time to leave their cultural group, and were unable to adopt the process that began with the reforms are not represented by any artifacts. The study, which has two main sections, attempted to look at both the evolution and change of Turkish painting art as well as the political phases of the Westernization period. General topics about pre- and post-Islamic Turkish painting have been covered. Through the research of a few chosen figurative paintings, the study sought to demonstrate the Turkish painting tradition as it had been influenced by the West.