Dısney Pıxar animasyon film afişlerinin grafik tasarım bağlamında incelenmesi
Examination of Disney Pixar animation movie posters in context of graphic design
  1. Tez No: 807589
  2. Yazar: AYSEL İNANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERHAN TARLAKAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
İnsanoğlunun yazma, çizme ve tasarlama isteğini tarih boyunca içselleştirmesi ve kendini ifade ediş biçimi olarak yansıtması, grafik tasarımın temellerini oluşturmuştur. Zaman içerisinde; iletişim kavramının öneminin artması ile birlikte grafik tasarım alanında da birçok yenilik ortaya çıkmıştır. Grafik tasarımın yapı taşlarını oluşturan, tasarım ilke ve unsurları tasarıma yön vererek tasarımcıya ışık tutmaktadır. Grafik tasarımda; üretme ve çoğaltma isteği matbaanın icadı ile hız kazanmış, tüm sektörlerde olduğu gibi sinema sektörü de bu hızlı gelişimin sonuçlarından olumlu yönde etkilenmiştir. Yapılan filmlerin tanıtımında önemli bir rol üstlenen afiş tasarımları, grafik tasarımın etkili iletişim araçlarından biridir. Bu anlamda sinema endüstrisinde, son yıllarda artan bir ivmeyle varlığını sürdüren animasyon filmleri için yapılan afiş tasarımları da gerek hedef kitlesinin genişliğini gerekse tasarım ve uygulama özellikleri bakımından öne çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı; grafik tasarım bağlamında, Pixar animasyon film afişlerini incelemektir. Literatür taraması çalışmanın nitel verilerini oluşturmak için kullanılmıştır. Araştırmada ele alınan afişler temel tasarım ilkeleri doğrultusunda çözümlenerek, değerlendirilmelerde bulunulmuştur. Buna göre Disney Pixar animasyonları için hazırlanan araştırma kapsamı ve sınırları içerisindeki afiş tasarımları incelendiğinde; genel anlamda tasarım ilke ve elemanları çerçevesinde hazırlanmış olduğu görülmüştür. Animasyon film sahnelerindeki kareler, filmlerin başkahramanları ve filmlerin ana temalarının afişlere yansıtıldığı gözlemlenmiştir. Afişlerde açık kompozisyon kullanılarak derinlik hissi verilmiştir. Afişlerdeki renk kontrastları ile tasarımlar ön plana çıkarılmıştır. Valör kullanımı; tasarıma derinlik, dolgunluk verirken, afişte yer alan nesnelerin ve kahramanlar arasındaki mesafelerin, yakınlık-uzaklık ilişkisi ışık gölge ve renk pigmentleriyle ayarlanmıştır. Afişlerde yakınlık-uzaklık ilişkisi kurularak bir denge sağlandığı görülmektedir. Afişlerdeki boşluk-doluluk oranının doğru ve dengeli kullanımı tasarımı rahatlatmakta, izleyicinin gözünü yormamaktadır.
Özet (Çeviri)
The human being's internalization of the desire to write, draw and design throughout history and reflecting it as a form af self- expression has formed the basis of graphic design. In time;with the increasing importance of the concept of communication, many innovations have emerged in the field of graphic design. Design principles and elements, which form the building blocks of graphic design, guide the design and shed light on the design. In graphic design; the desire to produce and reproduce gained momentum with the invention of the printing press and the cinema industry was positively affected by the results of this rapid development, as in all sectors. Poster designs, which play an important role in the promotion of films, are one of the effective communication tools of graphic design. In this sense, poster designs for animation films, which have been in existence with an increasing momentum in recent years, stand out in terms of both the width of their target audience and their design and application features. The purpose of this research; Inthe context of graphic design, Pixar is to examine animated movie posters. The literatüre review was used to generate the qualitative data of the study. The posters discussed in the research were analyzed and evaluated in line with the basic design principles. Accordingly, when the poster designs eithin the scope and boundaries of the research prepared for Disney Pixar animations are examined; In general, it has been seen that it has been prepared within the framework of design principles and elements. It has been observed that the frames in the animated movie scenes, the protagonists of the movies and the main themes of the movies are reflected on the posters. A sense of depth is given to the posters by using open composition. The designs are highlighted with the color contrasts on the posters. Value usage; while giving depth and fullness to the design, the distance between the objects on the poster and the characters and the proximity-distance relationship are adjusted with light shade and color pigments.It is seen that a balance is achieved by establishing a close- distance relationship in the posters. The correct and balanced use of the space- filling ratio in the posters relaxes the design and does not tire the eyes of the viewer.