Yaran kültürü ve bu kültüre ait müzikal özelliklerin inclenmesi (Kastamonu-Tosya örneği)
Yaren culture and examination of the musical features of this culture
  1. Tez No: 807591
  2. Yazar: ARZU ÖZNALBANT GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN ERGİN TALAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Seyirlik oyunların oynandığı, halkın hep birlikte yemekler yediği, hoş sohbetlerin edildiği ve yaranlar tarafından oluşturulan bu topluluk Kastamonu'nun Tosya ilçesinde de varlığını sürdürmektedir. Kastamonu'nun Tosya ilçesinde varlığını 700 yıldır sürdüren bu gelenek, gerekli kültürel alt yapı sağlandıktan sonra 2009 yılından itibaren Yaran meclisleri kurularak aktif hale getirilmiştir. Bu çalışmada, Kastamonu Tosya ilçesinde yer alan yaranlık geleneğinin temel yapısını, sürdürülebilirliğini ortaya çıkarmak ve müzikal açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden katılımcı gözlem modeli kullanılarak bulgular elde edilmiştir. Araştırma kapsamında Tosya yöresinde bulunan 6 katılımcı ile görüşülerek, yaran geleneği hakkında bilgi, nota ve görsellere ulaşılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, yaran geleneğinin Tosya ilçesinde toplumsal yapıyı güçlendirdiği, ahlaki ve sosyal kuralları yazılı olmadan topluma benimsettiği görüşülmüştür.
Özet (Çeviri)
This community, where folk plays are performed, the people eat together, nice conversations are made and created by the creators, continues to exist in the Tosya district of Kastamonu. This tradition, which has existed in the Tosya district of Kastamonu for 700 years, has been activated by establishing Yaran assemblies since 2009 after the necessary cultural infranstructure has been provided. In this study, it is aimed to reveal the basic structure and sustainabilite of the yaranlık tradition in Kastamonu Tosya districth and to examine it musicalli. Findings were obtained by using participant observation model, one of the qualitative research methods. Within the scope of the research, information, notes and visuals about the Yaran tradition were obtained by interviewing 6 participants in the Tosya region. As a result of the research, it was discussed that the tradition of“Yaran”strengthened the social structure in the Tosya district and adopted the moral and social rules without being written.