VDRL,RPR, card test, Kolmer testleri ile Spesifik treponema pallidum haemgglutination (TPHA) testinin karşılıklı incelenmesi
  1. Tez No: 80767
  2. Yazar: MUAMMER MERTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
U L. X- I Hastahanemiz bakteriyoloji laboratuvarxnda VDRL ve kolmer testlerinden en az bir tanesinde müspetlik gösteren 76 vakanın serumu ile; VDRL ve kolmer testlerinin her ikisi de menfi olan 24 vakanın serumlarında RPR card test ile TPHA testleri çalış'clı. Böylece 100 vakanın serumunda sifilizin serolojik tanısında kullanılan nonspesifik testlerden VDRL, RPR card test ve kolmer ile spesifik testlerden TPHA testi arasındaki ilişki ve sonuçları inceledik. Genelde nonspesifik testlerde rastlanan BFP'lik yanın da latent sifilizde, ilaç ve alkol alımına bağlı yalancı ne- gatiflik durumlarını aydınlatmada ve kitle taramalarında si- filiz tespit edilebilirlik oranı TPHA testinin uygulanması ile daha da artacağı kanaatına vardık.
Özet (Çeviri)
- 58 - SUMMARY RPR card test and TPHA test were studied at the sera from 76 cases at least with a positive VDRL test or a positive kolmer test and at the sera of 24 cases with the negative results for both VDRL and Kolmer all of which happened to be collected in the bacteriological laboratory of our hospital. Thus, the sera from a total of 100 cases were studied for the results and for the relationship between the nonspecific tests VDRL, RPR card test, kolmer test and the specific test TPHA which all are used for the serological diagnosis of syphilis. Depending on the results of this study, it is our opinion that the TPHA test, in general, is more reliable than the non-specific tests for not giving biological false positive results and for making the situation clearer at the cases with false negative results at the latent period of syphilis or at having received medicine or alcohol just before the test. In population screening, the TPHA test seemed to identify the cases of syphilis mor reliably and more frequently than the nonspecific serological tests for syphilis.