Sifiliz'in serolojik tanısında uygulanan testler (Kolmer, VDRL, RPR, TPHA, FTA-ABS) ve sonuçların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 60465
  2. Yazar: YILDIZ YEĞENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada İstanbul Txp Fakültesi Dermatoloji Anabi- lim Dalxndan 79, İstanbul Kızılay Kan Merkezinden 7, İstanbul Zührevi Hastalıklar Hastanesinden 14 olmak üzere 100 adet si- filizli hasta serumu kullanılmıştır. l'i kongenital sifiliz, 2'si erken latent, 3'ü geç la tent olmak üzere 5'i latent sifiliz, 7 ' si primer sifiliz, 45'i sekonder sifiliz, 42'si tedavili sifiliz olmak üzere 38 kadın, 58 erkek ve 4 eşcinsel sifilizli hasta olgularımızı oluşturmuştur. Tetkik edilen 100 sifilizli hasta serumunda Kolmer ile % 56, VDRL ile % 83, RPR ile % 84, TPHA ile % 99, FTA-ABS ile % 100 pozitif sonuçlar alınmıştır. Buna göre uygulanması zor olan, geç pozitifleşip erken negatifleşen Kolmer testinin uy gulamadan kaldırılması, tedavinin etkinliğinin nonspesifik testler olan RPR ve VDRL ile izlenmesinin doğru olacağı sonu cuna varılmıştır. Ayrıca sifiliz tanısının spesifik testlerin en kolayı olan TPHA testiyle konmasının ve ancak paradoks olaylarda, uygulanması bir merkez laboratuvarmı gerektiren FTA-ABS testine başvurulmasının uygun olacağı kanısına varıl mıştır.
Özet (Çeviri)
- 59 - ÖZET Bu çalışmada İstanbul Txp Fakültesi Dermatoloji Anabi- lim Dalxndan 79, İstanbul Kızılay Kan Merkezinden 7, İstanbul Zührevi Hastalıklar Hastanesinden 14 olmak üzere 100 adet si- filizli hasta serumu kullanılmıştır. l'i kongenital sifiliz, 2'si erken latent, 3'ü geç la tent olmak üzere 5'i latent sifiliz, 7 ' si primer sifiliz, 45'i sekonder sifiliz, 42'si tedavili sifiliz olmak üzere 38 kadın, 58 erkek ve 4 eşcinsel sifilizli hasta olgularımızı oluşturmuştur. Tetkik edilen 100 sifilizli hasta serumunda Kolmer ile % 56, VDRL ile % 83, RPR ile % 84, TPHA ile % 99, FTA-ABS ile % 100 pozitif sonuçlar alınmıştır. Buna göre uygulanması zor olan, geç pozitifleşip erken negatifleşen Kolmer testinin uy gulamadan kaldırılması, tedavinin etkinliğinin nonspesifik testler olan RPR ve VDRL ile izlenmesinin doğru olacağı sonu cuna varılmıştır. Ayrıca sifiliz tanısının spesifik testlerin en kolayı olan TPHA testiyle konmasının ve ancak paradoks olaylarda, uygulanması bir merkez laboratuvarmı gerektiren FTA-ABS testine başvurulmasının uygun olacağı kanısına varıl mıştır.- 61 - According to this, Kolmer Complement fixation test, which is difficult to apply, giving the positive result long after disease has begun, and disappearing shortly after that when compared with the other tests, diminishes the value of this test. The effectiveness of the treatment should be followed by VDRL flocculation test or RPR flocculation test. The diagnosis should be established by TPHA test which is the easily applicable among treponemal tests and in paradoxal cases we suggest to apply the FTA-ABS test which requires special centers.