D vitamini eksikliği bulunan miyofasiyal ağrılı bireylerde diklofenak sodyum ve D vitamini takviyesinin semptomlar üzerindeki etkinliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the efficacy of diclofenac sodium and vitamin D supplementation on symptoms in individuals with myofascial pain with vitamin d deficiency
- Tez No: 807743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KESKİN TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Temporomandibular eklem düzensizlikleri; çiğneme kasları, temporomandibular eklem ve bu yapıların kombinasyonlarının klinik problemlerini içermektedir. Semptomları arasında temporomandibular eklem ve ilişkili yapılarda ağrı, eklem sesleri, mandibular hareketlerde kısıtlanma, çene açıklığında kısıtlanma veya sapma yer almaktadır. Çoğu hasta farmakoterapi, fizik tedavi ve oklüzal splintler dahil olmak üzere invaziv olmayan tedavilerin bir kombinasyonu ile iyileşmektedir. Bu çalışmada D vitamini eksikliği bulunan miyofasiyal ağrılı bireylerde Diklofenak Sodyum ve D vitamini takviyesinin semptomlar üzerindeki etkinliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 18-40 arasında değişen ağrı şikâyeti ile kliniğimize başvuran 40 katılımcı ile tamamlanmıştır. Katılımcılar çalışmaya dahil edilmeden önce D vitamini seviyelerini tespit etmek için kan tahlil istenmiştir. Katılımcılar D vitamini takviyesi alanlar ve Diklofenak Sodyum kullanan hastalar olmak üzere randomize 2 gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılar tedavi süreleri boyunca oklüzalsplint kullanmışlardır. Tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. hafta, 1. ay ve 3. ay klinik parametreler DC/TMD formu kullanılarak teşhis ve takip için değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların ağrı skorları tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. hafta, 1.ay ve 3. ay olmak üzere VAS (vizüel analog skala / görsel ağrı ölçeği) kullanılarak değerlendirilmiştir. Her iki gruptada 3. ay VAS değerleri başlangıç VAS değerlerine göre anlamlı derecede düşüktür. VAS değişim değerleri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). 3 aylık takip sonunda hastaların ağız açıklığındaki değişim ve VAS değişimleri iki grupta da homojendir. Çalışmamız sonucunda uygulanan tedaviler ile hastaların şikayetlerinde iyileşmeler görülmüş ve D vitamininin miyofasiyal ağrılı hastalarda Diklofenak Sodyuma benzer etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint disorders; It includes clinical problems of masticatory muscles, temporomandibular joint and combinations of these structures. Symptoms include limitation of mandibular movements, pain in masticatory muscles, temporomandibular Symptoms include pain in the mandibular joints and movements, joint sounds, limitation of mandibular movements limitation or deviation in jaw opening. Most patients recover with a combination of pharmacotherapy, physical therapy, and non-invasive treatments, including occlusal splints. In this study, it was aimed to compare the effectiveness of Diclofenac Sodium and vitamin D supplementation on symptoms in individuals with myofascial pain who has Vitamin D deficiency. The study was completed with 40 participants aged between 18-40 who applied to our clinic with complaints of pain. Before participants were included in the study, blood tests were requested to determine their vitamin D levels. Participants were randomly divided into 2 groups as those taking vitamin D supplements and patients using Diclofenac Sodium. All participants used occlusal splints throughout their treatment period. Pre-treatment, post-treatment 1st week, 1st month and 3rd month clinical parameters were evaluated for diagnosis and follow-up using DC/TMD form. In addition, the pain scores of the patients were evaluated using VAS (visual analog scale / visual pain scale) before the treatment, at the 1st week, 1st month and 3rd month after the treatment. In both groups, the 3rd month VAS values were significantly lower than the initial VAS values. There was no statistically significant difference between the groups in terms of VAS change values (p>0.05). At the end of the 3-month follow-up, the changes in the mouth opening of the patients and the VAS changes were homogeneous in both groups. As a result of our study, improvements were observed in the complaints of the patients with thee treatments applied and it was concluded that vitamin D had similar effects to diclofenac sodium in patients with myofascial pain.