Koroner aterosklerotik kalp hastalığında diabetes mellitus insidansı
- Tez No: 80784
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 51 - ÖZET 1981-1985 yılları arasında kliniğimizde yatan 292 KAKH'da diyabetes mellitus ve diğer risk faktörleri çeşitli yaş gruplarında karşılaştırılmalı olarak incelendi. Hastala rımızda diyabetes mellitusun önemli bir risk faktörü olduğu, özellikle genç yaşlarda diyabetes mellitusun tek başına cid di bir risk faktörü teşkil ettiği görüldü. KAKH'nın etyolo j is inde pekçok faktör sorumlu tutulmak tadır. Diyabetes mellitus ise çalışmamızda da görüldüğü gibi, hiperlipidemi, obezite ve hipertansiyon riskini artırdığı için ciddi bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 52 - SUMMARY Between 1981-85, Diabetes Mellitus and other risk factors has been examined in 292 Coronary Atherosclerotic suffering from heart in comparison with different age groups. We found out that Diabetes Mellitus is of crutial risk factor and that especially at younger ages it can seriously cause a risk factor only by it self. Several factors could be hold responsible for the aetiology of Coronary Atherosclerotic Heart disease. On the other hand, Diabetes Mellitus, as can be seen in our examina tions turns out take a very serious risk factor as it in creases the risk of hyperlipidemia, obesity and hypertension.