Radikal prostatektomi geçirmiş hastalarda hemşire tarafından gönderilen taburculuk eğitimi içerikli kısa mesajların yaşam kalitesine etkisi
The effect of short messages with discharge training content sent by nurse on patients with radical prostatectomy on quality of life
  1. Tez No: 807842
  2. Yazar: ELİF NUR KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ön test- son test desenli yarı deneysel çalışmanın amacı radikal prostatektomi geçirmiş hastalarda hemşire tarafından gönderilen taburculuk eğitimi içerikli kısa mesajların yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesidir. Araştırma Koç Üniversite Hastanesi'nin üroloji kliniğinde radikal prostatektomi olan ve 29 girişim, 28 kontrol grubu olmak üzere toplam 57 hasta ile 26.05.2022-20.12.2022 tarihleri arasında yazılı ve sözlü onam alındıktan sonra gerçekleştirildi. Girişim grubunda yer alan hastalara kliniğin rutin izlem ve taburculuk eğitimi verildi. Ek olarak, uzman görüşü alınan kısa mesaj içeriği hastalara haftada 2 kez Pazartesi ve Perşembe günleri saat 09:00-17:00 aralığında 4 hafta boyunca gönderildi. Kontrol grubunda yer alan hastalar rutin klinik taburculuk eğitimi aldı. Veriler kişisel bilgi formu ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile elde edildi. Çalışmada girişim grubundaki hastaların kontrol grubuna göre SF-36 Yaşam Kalitesi ölçeği alt boyutları olan fiziksel fonksiyon, fiziksel sorunlara bağlı rol kısıtlaması, ağrı, sosyal fonksiyon, mental sağlık, emosyonel duruma bağlı rol kısıtlaması, enerji ve genel sağlık anlayışı puan ortalamasının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yükseldiği belirlendi (p=0,00). Bu doğrultuda radikal prostatektomi geçiren hastalara taburculuk sonrası yaşam kalitesinin arttırılmasında düzenli bilgilendirici kısa mesajların gönderilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the quasi-experimental study with a pretest and posttest design is to inform patients who had undergone radical prostatectomy about the effect of after discharge and provide training to them via messages from the nurses to determine their life quality.The study was conducted between 26.05.2022-20.12.2022 with a total of 57 patients (29 intervention group and 28 control group) who underwent radical prostatectomy in the urology clinic of Koç University Hospital after written and verbal consent was obtained. The patients in the intervention group were given routine follow-up and discharge training. Additionally, a text message that includes expert opinion was forwarded to the patients twice a week 09:00 and 17:00 on Mondays and Thursdays for 4 weeks. The patients in the control group received routine clinical discharge training. Data of the outcome of training were obtained with the personal information form and“SF-36 Quality of Life Scale”.In the study, it was determined that the average scores of the SF-36 Quality of Life scale sub-dimensions of physical function, role limitation due to physical problems, pain, social function, mental health, role limitation due to emotional state, energy and general understanding of health were statistically significantly increased in the intervention group compared to the control group (p=0.00).In this regard, it is recommended that regular informative text messages should be sent to patients who have undergone radical prostatectomy to increase the quality of life after discharge.