Ameliyathane hemşirelerinin sütur materyallerine yönelik bilgileri ile kullanımı sırasında karşılaşılan sorunların değerlendirilmesi: İstanbul ilinde bir eğitim araştırma hastanesi örneği
Evaluation of the problems encountered during the use of operating room nurse with their information on suture material: A case of a training and research hospital in İstanbul
  1. Tez No: 807843
  2. Yazar: CANSU KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma prospektif, kesitsel ve tanımlayıcı desenli gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın etik kurul ile kurum izni alındıktan sonra 2022 yılı içerisinde İstanbul ilinde yer alan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ameliyathanesinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ameliyathanesinde çalışan toplam 213 ameliyathane hemşiresi oluşturmaktadır. Çalışmaya alınma kriterleri; en az 1 yıllık iş tecrübesine sahip ve çalışmaya katılmaya istekli olmaktır. Bu doğrultuda çalışmanın örneklemini kriterlere uygun olan 150 ameliyathane hemşiresi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak, Çalışmanın verileri literatür doğrultusunda hazırlanan yapılandırılmış anket formu ile toplanacaktır. Yapılandırılmış anket formu açıklık, anlaşılabilirlik, iç tutarlılık güvenilirliği ve içerik geçerliliği açısından cerrahi hemşireliği alanında uzman üç akademisyene gönderilecektir. Araştırma verileri, fiziki platformda, bilgilendirilmiş onam formu onayı ile ameliyathane hemşirelerinden yazılı ve sözlü onam alındıktan ve çalışmanın amacı açıklandıktan sonra araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerden yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmada ölçek kullanılmamıştır. Literatür doğrultusunda hazırlanan ve alanında uzman üç akademisyene gönderilen anket ile veriler elde edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, SPSS for Windows (Version 20.0, Statistical Package for Social Sciences) programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin dağılımı Skewness / Kurtosis (Basıklık/ Çarpıklık) değerlerine göre incelenmiş ve normal dağılıma uygun olduğu saptanmıştır (1). Bilgi puanı ve alt boyutları iç tutarlılığı Cronbach's Alfa Güvenirlik Katsayısı ile ölçülmüştür. Araştırmadaki sürekli değişkenlere ait tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma değerleriyle, kategorik değişkenlere ait tanımlayıcı istatistikler frekans ve yüzde ile gösterilmiştir. Çalışmanın bilgi puanı ile sosyo-demografik özellikleri arasındaki ilişki arasında fark incelenirken, sürekli değişkenler için Pearson koralasyon, ikili gruplar arasındaki ilişkide İndependent Sample T test, üç ve üzeri gruplar arsındaki ilişkide ise One Way ANOVA testleri kullanılmıştır. One Way ANOVA analizinde Benforroni düzeltmesi yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde p değeri 0.05'in altındaki karşılaştırmalar, istatistiksel olarak anlamlı olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with a prospective, cross-sectional and descriptive design. The study was conducted in the operating room of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital in Istanbul in 2022, after obtaining the permission of the ethics committee and the institution. The population of the research consists of 213 operating room nurses working in the operating room of the Ministry of Health Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. Inclusion criteria; have at least 1 year of work experience and be willing to participate in the study. In this direction, the sample of the study consists of 150 operating room nurses who meet the criteria. As data collection tools, the data of the study will be collected with a structured questionnaire prepared in line with the literature. The structured questionnaire will be sent to three academicians who are experts in the field of surgical nursing in terms of clarity, intelligibility, internal consistency reliability and content validity. The research data were obtained by face-to-face interview method from the nurses who agreed to participate in the study after obtaining written and verbal consent from the operating room nurses with informed consent form approval and explaining the purpose of the study. No scale was used in the study. The data obtained within the scope of the research were evaluated with the SPSS for Windows (Version 20.0, Statistical Package for Social Sciences) program. The distribution of the data was examined according to the Skewness / Kurtosis (Kurtosis / Skewness) values and it was found to be in accordance with the normal distribution (1). The internal consistency of the knowledge score and its sub-dimensions was measured with the Cronbach's Alpha Reliability Coefficient. Descriptive statistics of continuous variables in the study are shown with mean, standard deviation values, and descriptive statistics of categorical variables are shown with frequency and percentage. Pearson correlation was used for continuous variables, Independent Sample T test was used for the relationship between paired groups, and One Way ANOVA tests were used for the relationship between groups of three or more. Benforroni correction was made in the One Way ANOVA analysis. Comparisons with a p value below 0.05 in statistical analyzes were considered statistically significant.