Monojenik yarıgruplar üzerinde homomorfik çarpım grafı
The homomorfohic product graph over monogenic semigroups
- Tez No: 807909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT AKGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Graf teorisi, karışık görünen problemlerin çözümünü basitleştiren geniş bir uygulama alanına sahiptir. Her bilim dalında kullanılan ve modellenmeyi kolaylaştıran bu teori sürekli olarak yenilenmektedir ve her zaman gerekliliklere cevap vermesini sağlamak için gerekli gelişmeleri takip etmektedir. Örnek olarak, sosyal medya ağlarındaki ilişki yapılarını inceleyebiliriz; cebirsel yapıları şekillere dönüştürürken anlamlandırmaya yardımcı oluruz. Bu çalışma 5 ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda graf teori ve graf parametrelerine ait bilgiler bulunmaktadır. İkinci kısımda graf teori üzerindeki uygulamalar ve monojenik yarı gruplar ile graf ilişkisi hakkında kaynak araştırmaları yer almaktadır. Üçüncü kısımda graf çarpımlarına yer verildi, bu çarpımlara ait örnekler verilerek parametreleri bulundu. Dördüncü kısımda, homomorfik çarpımda monojenik yarı gruplara ait özelliklerden bahsedilerek monojenik yarı grupların elemanları kullanılarak homomorfik çarpım grafları elde edildi. Elde ettiğimiz grafların bazı parametreleri bulundu. Beşinci kısımda, tartışma ve önerilere yer verildi.
Özet (Çeviri)
Graph theory has a wide range of applications, simplifying solutions to seemingly complex problems. This theory used by every science system and facilitates its modeling, is constantly renewed and always follows the necessary ones to ensure that it responds to the requirements. As an example, we can examine the relationship structures in social media networks; We use algebraic structures to help make sense when returning to shapes. This study consists of five main parts. The first part contains information about graph theory and graph details. The second part includes applications on graph theory and reference studies on the graph relationship with monogenic semigroups. Third part graphics products are included, details are found to navigate the sections of these products. In the fourth part, homomorphic product graphs were obtained by using monogenic semigroup elements by mentioning the features of monogenic semi-groups in homomorphic product. It was found in some parameters of the graphs we obtained. The fifth part included discussion and suggestions.