Van kedilerinde manyetik rezonans görüntüleme kullanılarak Cerebellum'un morfometrik incelenmesi
Morphometric examination of the Cerebellum using magnetic resonance imaging in Van cats
- Tez No: 807910
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARADAĞ, PROF. DR. CEMİL GÖYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyaca ünlü, ülkemizin göz bebeği, Van Gölü çevresine özgü endemik bir ırk olan Van kedisi ülkemiz için özel bir gen kaynağı ve kültürel mirastır. Bu çalışma ülkemiz için bu denli önemli olan Van kedilerinin Cerebellum'unun Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) Kullanılarak morfometrik ölçüm değerlerini elde etmek ve bu değerlerin cinsiyetler arasındaki farklılıklarını ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışmada 8 erkek, 8 dişi olmak üzere toplam 16 adet erişkin Van Kedisi kullanıldı. Hayvanlar xylazin- ketamin kombinasyonu ile anesteziye alındı. Anestezi altındaki hayvanlar MRG ile taranarak beyin görüntüleri elde edildi. Elde edilen görüntüler DICOM formatında işlenmek üzere iş istasyonuna aktarıldı. İş istasyonunda morfometrik ölçümler yapıldı. Kedilerden alınan morfometrik ölçümlerin, bu ölçüm değerleri arasındaki oranların cinsiyete göre istatistik analizi yapıldı. Ayrıca erkeklerde ve dişilerde tüm değerler arasındaki korelasyona bakıldı.
Özet (Çeviri)
World-famous, the apple of our country's eye, the Van cat, an endemic breed in the Lake Van region, is a special gene source and cultural heritage for our country. This study was carried out to obtain morphometric measurement values of the Cerebellum of Van cats which are so important for our country by using Magnetic Resonance Imaging (MRI) and to reveal the differences of these values between the sexes. A total of 16 adult Van cats, 8 males and 8 females, were used in the study. Animals were anesthetized with xylazine-ketamine combination. Brain images were obtained by scanning the animals under anesthesia with MRI. The resulting images were transferred to the workstation for processing in DICOM format. Morphometric measurements were made at the workstation. Statistical analysis of morphometric measurements taken from cats and the ratios between these measurement values was performed according to gender. In addition, the correlation between all values in males and females was examined.