Hipokloröz asidin sitotoksisitesinin ve antimikrobiyal etkinliğinin değerlendirilmesi: In vitro çalışma
Evaluation of cytotoxicity and antimicrobial effects of hypochlorous acid: An in vitro study
- Tez No: 807947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE ÖZTÜRK ÖZENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmada, hipokloröz asidin (HOCl) ve klorheksidinin (KH) insan diş eti fibroblastları (İDF) hücre dizinleri üzerindeki sitotoksik etkinlikleri ile Aggregatibacter actinomycetemcomitans ve Candida albicans mikroorganizmaları üzerindeki antimikrobiyal etkinlikleri karşılaştırılarak araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, nötr pH değerlerine sahip, 50 ppm ve 200 ppm olmak üzere HOCl'nin iki farklı derişimi ile %0,2'lik KH solüsyonunun 30 sn, 2 dk, 1 sa ve 24 sa olarak belirlenen zaman aralıklarında, İDF hücre dizinleri üzerindeki hücre canlılığı 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) analizi ve sitotoksisitesi Laktat dehidrogenaz (LDH) testi kullanılarak değerlendirildi. Solüsyonların antimikrobiyal etkilerinin değerlendirilmesi için A. actinomycetemcomitans ve C. albicans mikroorganizmalarına zamana bağlı öldürme yöntemi uygulandı. Verilerin istatistiksel analizleri GraphPad Prism 8.0.2 programı kullanılarak değerlendirildi (p0,05). 50 ppm ve 200 ppm HOCl grupları, A. actinomycetemcomitans ve C.
Özet (Çeviri)
Objective: This in vitro study aimed to compare the cytotoxic effects of hypochlorous acid (HOCl) and chlorhexidine (CHX) on human gingival fibroblast (HGF) cell lines and their antimicrobial efficacy against Aggregatibacter actinomycetemcomitans and Candida albicans microorganisms. Materials and Methods: In this study, two different concentrations of HOCl (50 ppm and 200 ppm) and 0.2% CHX solutions with neutral pH values were evaluated for their effect on cell viability of HGF using the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay and cytotoxicity using the lactate dehydrogenase (LDH) assay. The procedures were performed at selected time points of 30 s, 2 min, 1 h, and 24 h. The time-kill method was applied to assess the antimicrobial effects of the solutions against A. actinomycetemcomitans and C. albicans microorganisms.