Diabetes health promotion behaviors for clients with TYPE 2 diabetes mellitus at wasit governorate
Wasit valiliği'ndeki tip 2 diabetes mellitus hastalari için diyabet sağliğini geliştirme davranişlari
- Tez No: 807962
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Arka plan: Diyabet, pankreas yeterli insülin üretmediğinde veya vücut ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamadığında ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. İnsanlar karbonhidratları, lipidleri veya proteinleri yeterince sindiremezler. Tip 2 diabetes mellitus, kronik olması ve yıllarca tespit edilemeyebilmesi nedeniyle önde gelen küresel bir ölüm nedenidir. Yüksek kan şekeri seviyeleri kalp ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Diyabetin dünya çapındaki prevalansı, onu ciddi bir ekonomik ve halk sağlığı sorunu haline getirdi çünkü hem buna sahip olan insan sayısı hem de buna yakalanan insan sayısı hızla artıyor. Sağlığı Geliştirme Davranışları Hastalar arasında fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, sağlık sorumluluğu, stres yönetimi, risk azaltma ve hayattan zevk almayı içeren sağlıkla ilgili deneyimler ve yaşam tarzı davranışlarıdır. Sağlığı Geliştirme Davranışlarının amacı, kişinin sağlığında ve davranışında olumlu değişiklikleri teşvik etmektir. Tip 2DM'li kişiler için sağlığın teşviki ve geliştirilmesi stratejileri, beslenme ve sağlık eğitimini, kendi kendini yönetmeyi, psikolojik desteği, düzenli egzersizi vurgulayanlar ve sağlık hizmeti sunucularını veya topluluk üyelerini daha fazla meslekler arası ve daha fazla teşvik etme çabasıyla hedef alan girişimler gibi birçok yaklaşımı. Yöntem: Bu araştırma, 15 Mart 2022 ile 30 Kasım 2022 tarihleri arasında Wasit Valiliği'ndeki birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran (200) tip 2 diyabetli birey üzerinde yapılmıştır. Tanımlayıcı korelasyonel desen kullanılarak yapılmıştır. Çalışma araçları, katılımcıların sosyo-demografik formunu ve Tip 2 Diyabet ve Sağlığı Geliştirme Ölçeği'ni (T2DHPS) içerir. Sosyo-demografik bölüm, katılımcıların yaşını, cinsiyetini, Medeni Durumunu, eğitim durumunu, ailenin sosyoekonomik durumunu (çiftin eğitim durumu, hane mesleği, hane geliri ve İkametgâh), vücut kitle indeksini (VKİ), DM döneminin teşhisi, Aileyi içerir. tip II diyabet öyküsü, Sigara İçme Durumu, Tedavi tipi ve komorbid durumlar. Tip 2 diyabetli hastalarda sağlıkla ilgili deneyimleri ve yaşam tarzı davranışlarını araştırmak için Tip 2 Diyabet ve Sağlığı Geliştirme Ölçeği (T2DHPS) kullanıldı. T2HPS, yaşam tarzıyla ilgili altı boyutu değerlendiren, 28 maddelik bir kişisel değerlendirme anketidir. Veri toplamak için görüşme tekniği ve anket kullanılmıştır. Ortalama veri toplama süresi 15 dakikadır. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Science (SPSS) for Windows sürüm 26 kullanıldı. Ek olarak, frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma tanımlayıcı istatistiksel ölçümler uygulandı. Ek olarak, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve doğrusal regresyon çıkarımsal istatistiksel ölçümler olarak kullanıldı. Bulgular: Tip 2 diyabetli bireylerin büyük çoğunluğu fazla kilolu, 54-64 yaş arası, kentsel alanlarda yaşıyor (örnek popülasyonun %42'si) ve ağırlıklı olarak erkek. Ailede tip II diyabet öyküsü ile ilgili olarak, yaklaşık (%62,0) evet dedi ve çalışmanın %46,5'i (5-10) yıl arasında acı çekiyor. Sigara içmeyle ilgili olarak, yaklaşık %42'si hiç sigara içmemiştir ve çalışmanın yaklaşık yarısı oral ajanlar tarafından DM ile ilgili ilaç almıştır, Komorbid durumlar %22'sinde Hipertansiyon olduğunu göstermiştir. Araştırmacı, çoğu katılımcının orta derecede sağlığı teşvik edici eylemlerde bulunduğunu buldu. Daha yüksek eğitim seviyeleri ve daha yüksek medyan aylık hane geliri de bu çalışmanın katılımcıları arasında daha sağlıklı yaşam tarzı seçimleri ile ilişkiliydi. Araştırmaya göre sağlığı geliştirici uygulamalar ile yaş, aile sosyoekonomik durumu, hastalık süresi ve vücut kitle indeksi arasında yüksek bir ilişki vardır. Sonuç: Hastaların sağlığı geliştirici davranışları ile ailenin sosyoekonomik durumu, hastalık süresi ve vücut kitle indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardı. Danışanların sağlığı geliştirme davranışları cinsiyetlerine, eğitim düzeylerine, medeni durumlarına, ikamet yerlerine, ailelerinde diyabet öyküsüne ve aldıkları ilaç türüne göre değişmektedir. Sağlığı geliştirici davranışların eksikliği, diyabet insidansında artışa yol açan nedenlerden biridir.
Özet (Çeviri)
Background: Diabetes Mellitus is a metabolic condition that can be brought on by a variety of factors and circumstances. Humans are unable to adequately digest carbohydrates, lipids, or proteins. Elevated blood sugar levels can lead to heart and renal failure. Objective: (1) To identify the association between clients' age, family's socioeconomic status, duration of illness, body mass index, and their health promoting behaviors. (2) Investigate the differences in clients' health promoting behaviors between the groups of gender, level of education, marital status, residency, family history of diabetes mellitus, and type of medication received. Methods: The current study conducted on (200) individuals with type 2 diabetes who visited primary healthcare facilities in Wasit Governorate between 15 March 2022 and 30 November 2022. It is conducted using a descriptive correlational design. T2DHPS which has 28 total items, was one of the study's face to face data collection instruments, along with a sociodemographic sheet for the participants. Results: The vast majority of individuals with type 2 diabetes are overweight, between the ages of 54 and 64, live in urban areas (42% of the sample population), and are predominantly male. Researcher found that most participants maintained a moderate degree of health-promoting actions. Greater levels of education and higher median monthly household incomes were also related with more healthier lifestyle choices among the participants in this study.The study also discovered a negative correlation between BMI, disease duration, and healthy lifestyle choices. Conclusion: There was a statistically significant correlation between the clients' health-promoting behaviors and family's socioeconomic status, duration of illness and body mass index. Clients' health-promoting behaviors vary depending on their gender, level of education, marital status, place of residence, family history of diabetes, and type of medicine they take.