Covid-19 pandemi sürecinde hastane çalışanlarının kriz yönetimi algısının ve örgütsel güven düzeyinin incelenmesi
Investigation of crisis management perception and organizational trust level of hospital workers in the covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 807976
  2. Yazar: KIYASETTİN VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ÇİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son zamanların en büyük sağlık krizlerinden olan COVİD-19 salgını, kriz yönetiminin önemini büyük ölçüde ortaya koymuştur. Çalışmada pandemi süresince hastane çalışanlarının kriz yönetimi algılarının ve örgütsel güven düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tiptedir, istatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 26) adlı paket program kullanılarak yapılmıştır. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmış olup,“Mann-Whitney U”,“Kruskal-Wallis H”, Bonferroni düzeltmesi, Spearman“ korelasyon katsayısı analizleri yapılmıştır. Araştırmanın evreni Bolu ilinde Sağlık Bakanlığına bağlı iki hastanede çalışan toplam 4976, örneklemini ise pandemic sürecinde görev yapmış ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 393 hastane çalışanı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak ”Tanıtıcı Bilgi Formu“, ”Kriz Yönetimi Ölçeği (KYÖ)“, ”Örgütsel Güven Ölçeği (ÖGÖ)" kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre çalışanların Kriz Yönetimi Ölçeği toplam puan ortalamasının 2,41±0,56 ve Örgütsel Güven Ölçeği toplam puan ortalamasının 2,82±0,50 olduğu belirlenmiştir. Çalışanların sosyodemografik özellikleri kriz yönetimi algısı ve örgütsel güven düzeyleri ile ilişkilendirildiğinde anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek gibi kişisel özellikler ile çalışılan hastane, birim, kurumda çalışma süresi, kurum tarafından önemsenme, maddi ve psikolojik destek, mesai süresinde artış olması, takdir edilme gibi değişkenlerin çalışanların kriz yönetimi algılarında ve örgütsel güven düzeyleri üzerinde etkili olduğu (p> 0,05) ve kriz yönetimi algısı ile örgütsel güven düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu (p> 0,05) saptanmıştır. Sonuç olarak hastane çalışanlarının pandemi sürecinde kurumlarının kriz yönetimi uygulamalarını başarılı bulmadıkları, örgütsel güven düzeylerinin düşük olduğu, bir çok değişkenin bu durumu etkilediği, kriz yönetimindeki başarının örgütsel güveni etkileyebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic, which is one of the biggest health crises of recent times, has revealed the importance of crisis management to a large extent. In the study, it was aimed to examine the crisis management perceptions and organizational trust levels of hospital workers during the pandemic. This research is descriptive, cross-sectional and correlational. Statistical analyzes were made using a package program called SPSS (IBM SPSS Statistics 26). Frequency tables and descriptive statistics were used in the interpretation of the findings, and“Mann-Whitney U”,“Kruskal-Wallis H”, Bonferroni correction, Spearman“ correlation coefficient analyzes were performed. The population of the study consisted of a total of 4976 employees working in two hospitals affiliated to the Ministry of Health in the province of Bolu, and the sample consisted of 393 hospital workers who worked during the pandemic and volunteered to participate in the research. ”Descriptive Information Form“, ”Crisis Management Scale (CMS)“, ”Organizational Trust Scale (OTS)" were used as data collection tools. According to the results of the research, it was determined that the Crisis Management Scale total score average of the employees was 2.41±0.56 and the Organizational Trust Scale total score average was 2.82±0.50. When the sociodemographic characteristics of the employees were associated with the perception of crisis management and organizational trust levels, significant differences emerged. It was found that personal characteristics such as age, gender, education level, occupation, and variables such as the hospital, unit, working time in the institution, being cared for by the institution, financial and psychological support, increase in working hours, and appreciation are effective on the crisis management perceptions and organizational trust levels of the employees. (p> 0.05) and positive significant correlations (p> 0.05) between the perception of crisis management and the level of organizational trust. As a result, it has been determined that hospital workers do not find the crisis management practices of their institutions successful in the pandemic process, their organizational trust levels are low, many variables affect this situation, and the success in crisis management may affect organizational trust.