Covıd-19 pandemisinde hastane çalışanlarının iş yaşam kalitesi ve işe bağlı gerginlik durumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Analyzing the factors affecting the work life quality and work-related stress of hospital workers during the covid-19 pandemic
- Tez No: 807977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ÇİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: COVID-19 pandemisi, dünya genelinde ülkelerin sağlık sistemleri başta olmak üzere birçok alanı etkilemiştir. Bu süreçten en çok etkilenenlerin başında hastane çalışanları gelmektedir. Amaç: Bu çalışmada COVID-19 pandemi sürecinde hastane çalışanlarının iş yaşam kalitesi ve işe bağlı gerginlik düzeyleri ve bunları etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem:Araştırma kesitsel, tanımlayıcı tiptedir. Çalışma bir üniversite hastanesinde, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 502 hastane çalışanıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği (İBGÖ)”ve“Sağlık Personeli Çalışma Yaşam Kalitesi Ölçeği (SPÇYKÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (IBM SPSS Statistics 24) programıyla frekans tabloları oluşturulmuş, Independent Sample-t test, ANOVA, Tamhane, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve korelasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The COVID-19 Pandemic has affected many areas around the world, especially the health systems of countries. Hospital workers are among those most affected by this process. Objective: In this study, it was aimed to examine the quality of work life and work-related stress levels of hospital workers and the factors affecting them during the COVID-19 Pandemic period. Method: The research is cross-sectional, descriptive type. The study was conducted in a university hospital with 502 hospital employees who volunteered to participate in the study. The data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Work-Related Tension Scale”and“Health Personnel Quality of Work Life Scale”. In the evaluation of the data, frequency tables were created using SPSS (IBM SPSS Statistics 24) program, Independent Sample-t test, ANOVA, Tamhane, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H and correlation analyzes were performed.