Metastatik kolorektal kanserli geriatrik hastalarda prognostik nutrisyon indeksinin (PNI) tedavi yanıtına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prognostic nutrition index (PNI) on treatment response in geriatric pati̇ents with metastati̇c colorectal cancer
  1. Tez No: 807993
  2. Yazar: FERHAT AÇIKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN FİDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Metastatik kolorektal kanser (mKRK) tanılı geriatrik hastalarda; ilk tedavi öncesi hematolojik, biyokimyasal parametreler ve bu parametrelerle oluşturulan prognostik nutrisyon indeksinin genel sağ kalım (OS) ve progresyonsuz sağ kalım (PFS) ile ilişkisinin incelenmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: 01/01/2018 ile 01/01/2023 tarihleri arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji kliniğinde kolorektal kanser (KRK) tanısı ile takip ve tedavi edilen, doku biyopsisi ile patolojik tanısı olan, tanı anında metastatik saptanan, 65 yaş ve üzerinde olan, ilk tedavi öncesi hemogram ve biyokimyasal parametreleri hastane bilgi yönetim sisteminde kayıtlı 119 hasta dahil edildi. Hastaların verileri retrospektif incelendi. Bulgular: Hastaların demografik, klinik, patolojik, hematolojik ve biyokimyasal parametreleri ile literatüre uygun olarak hematolojik-biyokimyasal parametrelerle oluşturulan Prognostik Nutrisyon İndeks skorunun genel sağ kalım ve progresyonsuz sağ kalım süresi ile ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of the study was to examine the relationship of hematological and biochemical parameters and indices created with these parameters with overall survival and progression free survival in geriatric patients diagnosed with metastatic colorectal cancer before the first treatment. Matherial and Methods: Between January 1, 2018 and January 1, 2023; 119 patients who were diagnosed with colorectal cancer and treated and followed up in the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Medical Oncology Department, had tissue biopsy, were found to be metastatic at the time of diagnosis, were 65 years and older, and whose laboratory parameters were registered before the first treatment were included. The data of the patients were analyzed retrospectively. Results: The effects of demographic data, clinical and pathological features, hematological and biochemical parameters and indices creted with these parameters Prognostic Nutritionel Index on OS and PFS were evaluated.