Yetişkin bireylerde sosyal medya bağımlılığı ve yeme bozukluğu ilişkisi
The relationship of social media addiction and eating disorder in adult individuals
  1. Tez No: 807994
  2. Yazar: ÖYKÜ GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERAL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sosyal medya bağımlılığı, özellikle internete erişimi daha kolay olan ve zamanlarının çoğunu sosyal ağlar için harcayan genç yetişkinler arasında artan yeme bozukluğu riski ile ilişkilendirilmiştir. Artan yeme bozuklukları, daha fazla Ortoreksiya nervoza eğilimi ve Ortoreksiya nervoza davranışlarıyla anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştur. Bununla birlikte özellikle genç yetişkinlerde Ortoreksiya nervoza prevalansının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu çalışma; 18-65 yaş arası yetişkin bireylerde sosyal medya bağımlılığı ile yeme bozukluğu arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya, 18-65 yaş aralığındaki 561 gönüllü birey (449'u kadın, 112'si erkek) katılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini, sağlık bilgilerini ve beslenme alışkanlıklarına ait bilgileri saptamak amacıyla e-anket formu, sosyal medya bağımlılığını saptamak için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) ve Ortoreksiya nervoza eğilimini belirleyebilmek amacıyla ORTO-15 ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21,0 paket programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media addiction has been associated with an increased risk of eating disorders, particularly among young adults who have easier access to the Internet and spend most of their time on social networks. Increased eating disorders were significantly associated with more Orthorexia nervosa tendencies and Orthorexia nervosa behaviors. However, it is known that the prevalence of orthorexia nervosa is higher, especially in young adults. This work; was planned to determine the relationship between social media addiction and eating disorder in adult individuals 18-65. 561 volunteers (449 female, 112 male) aged 18-65 years participated in the study. The e-survey form was used to determine the demographic characteristics, health information and nutritional habits of the participants, the Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMDS-YF) to determine social media addiction, and the ORTO-15 scale to determine the tendency for orthorexia nervosa. The data obtained were statistically evaluated in the SPSS 21.0 package program.