Khoury tekniğinde kullanılan farklı vida konfigürasyonlarının biyomekanik olarak ve sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Biomechanical evaluation and finite element analysis of different screw configurations used in the Khoury technique
- Tez No: 808003
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇAĞRI DELİLBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kemik ogmentasyonu için otojen greftlerin kullanımı altın standarttır. Bunu göz önünde bulundurarak 2015 yılında F. Khoury tarafından yalnızca otojen kemik kullanılarak gerçekleştirdiği bir alveolar kemik ogmentasyonu yöntemi tanımlanmıştır. Çalışmamızda, sonlu elemanlar analizi yöntemiyle horizontal kemik yetersizliği bulunan alveol kemiğe sabitlenen otojen blok kemiğin tüm oklüzal yüzeyine 30 N lineer kuvvet uygulanarak, vida-blok kemik arayüzüne ve vida-mevcut alveol kretin dış kortikal arayüzüne gelen stresler analiz edilmiştir. Bu analizler için 22 model oluşturulmuştur. Sonlu elemanlar analizi sonucunda en elverişli çıkan senaryolar anterior kısa defektlerde birbirine paralel iki vidanın kullanıldığı, posterior uzun defektlerde ise birbirine paralel üç vidanın kullanıldığı senaryolar olmuştur. Bu senaryoların biyomekanik özellikleri 14 koyun hemimandibulası üzerinde test edildi. Bu amaçla Üniversal Test Cihazı kullanıldı ve blok kemiklerin kısa defektlerde ortalama 50,71±3,86 N, uzun defektlerde 56,57±5,62 N kuvvet altında kırıldığı gözlemlendi. Sonuç olarak, Khoury tekniğinde kullanılan blok kemiklerin hasta her ne kadar greftlenmiş bölgede çiğneme yapmasa dahi kuvvete maruz kalacakları ve bu kuvvetin anterior bölgede 50,71±3,86 N, posterior bölgede 56,57±5,62 N'u geçtiği takdirde blokta kırılma meydana gelebileceği düşünülebilir. Bu kırılma riskini minimalize etmek için ise birbirine paralel vidalar ile fiksasyon yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Use of autogenous bone is the gold standard in bone augmentation. F. Khoury who considered this, defined a new alveolar bone augmentation technique using only autogenous bone in 2015. In our study, an otogenous bone block was stabilized in a horizontally indeficient alveolar bone and it is exposed to 30 N of linear force from its occlusal surface. Stresses that occured at the screw-bone interface and screw-existing alveolar bone outer cortical shell were analysed. For these analyses, 22 models were created. Scenarios that were found to be most efficient after finite element analysis were, in anterior short defects, two parallel screws and in posterior long defects, 3 parallel screws. The biomechanical properties of these scenarios were tested in 1 sheep hemimandible. For this purpose, Universal Test Machine was used, and it was observed that cortical bone blocks could be fractured under 50,71±3,86 N force for anterior short defects and under 56,57±5,62 N force for posterior long defects. As a conclusion, even though the patients do not chew on the grafted site, bone blocks used in the Khoury technique will be exposed to certain forces and the block might be fractured. In order to minimize this complication, the need to fix the blocks with screws parallel to each other can be suggested.