A method proposition for revelation of lost and found concepts in architectural discourse from the translations of de Architectura Libri Decem
Mimarlık Hakkında On Kitap'ın çevirleriyle mimari söyleme kazandırılan ve kaybettirilen kavramları ortaya çıkarmaya dair bir yöntem önerisi
- Tez No: 808021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKTAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
De Architectura bize 2000 yıl önceden miras kalmış bir metin. Rönesans dönemi sanatçıları ve mimarları için, onları Roma dönemine bağlayan en önemli kaynak olmuş. Modern mimarlık teorisi de köklerini Virtuvius'un kurduğu bu temele ve bu temelin bu güne kadar ulaşmasını sağlayan talihe borçlu. Belirli alanlarda bu metnin halen mütedavil olduğu söylenebilir. Bazı mimarlık okulları eğitime Vitruvius'un bize bıraktığı kavramları irdeleyerek başlıyor. Bu ana kavramlar venustas, utilitas ve firmitas ve bunların yanında altı temel prensiptir. Bu çalışmanın da özellikle ilgilendiği altı temel presip: ordinatione, symmetria, eurythmia, decore, dispositione ve distrubitione'dir. De Architectura Latince yazıldığı için, modern okuyucuların bu temel metne ulaşabilmesi için çevirileri kullanması gerekmekte. Her bir çevirinin kendini bu işe adamış ve alanında ün sahibi olan bir araştırmacının ürünü olduğunu düşünsek de, modern okuyucuyla anlaşabilmek adına zaman zaman anlamdan taviz vermek durumunda kaldıklarını beklemek gerekiyor. Bu sebeple metnin özüne ulaşamama sorununun üstesinden gelebilmek ve metnin kendi niyetlerini anlayabilmek adına modern çağın araçlarını kullanmak uygun görülmüştür. Tez, dijital ortamın sunduğu araçlar yardımıyla bir okuma yöntemi önermektedir. Çalışmanın ilk motivasyonu Eco'nun ortaya koyduğu Açık Yapıt fikri etrafında gelişmektedir. Eco, Opera Aperta kitabında geçen yüzyılın ortasında ortaya çıkan bir kavramın tanımını yapmaktadır. Eco'ya göre Açık Yapıt, istemli olarak bitirilmemiş işlerin izleyicinin yorumuyla doldurulması fikrine göre üretilir. De Architectura istemli olarak bitirilmemiş bir yapıt olarak ortaya konulmamış da olsa, Latince'nin zaman içerisinde varlığını yitirmesiyle modern dünyada çevirileriyle biraraya getirilmesiyle açık yapıt olarak karşılanabilir bir hale gelmiştir. Opera Aperta aynı zamanda bu çalışmanın faydalandığı diğer araçların temellerini oluşturması açısından da önemlidir. Bu araçlarından önde gelenler edebi bir tür olarak hipermetin kurgu ve elekronik edebiyattır. Bu edebi türler okuyucunun yapıta farklı bir etkileşim perspetifinden yaklamasına olanak vermektedir. Bu yolla okuyucu anlatılan hikayenin gidişatını etkileyen aktör haline gelmektedir. Bu türler geliştikçe dijitallik okuyucu-yapıt arasındaki ilişkinin düzenleyicisi haline gelmektedir. Bu noktada dijitallik içerisinde hipermetinlerin incelenmesi, yöntemin oluşturulması konusunda önemli hale gelmektedir. Bundan sonra bahsedilen araçlardan faydalanan Perseus Projesi ve onunla ilişkilenen benzer araçlardan tezin temellerini kurmakta faydalanılmaktadır. Tezin temellerini oluşturan tüm altyapı okuyucuya aktarıldıktan sonra bakış açısı mimari bir noktaya çevrilmektedir. De Architectura'nın birinci kitabının ikinci bölümünün Latince aslı ve üç farklı İngilizce baskısı, tez için tasarlanan ve kodlanan arayüze yüklenmiştir. Tez tarafından önerilen araç, metinleri aynı anda incelemeye ve bunla birlikte metinler arasındaki bağlantıları görmeyi mümkün kılmaktadır. Her bağlantı, bağlantıya dahil olan kavramlar hakkında detaylı bir açıklama ve araştırmacıların konuyla ilgili çalışmalarına ileten hiperbağlantılarla sunulmaktadır. Bahsedilen bu aracın okuyucuya sunacağı olanaklar, arayüzün olanakları içerisinde“eurythmia”kavramının incelenmesiyle keşfedilmektedir.
Özet (Çeviri)
De Architectura is a text that has been inherited to us from 2000 years ago. It had been the most valuable source for renaissance artists and architects to connect them to the times of Roman era. Modern architectural theory owes its roots to the foundation Vitruvius paved and fortuity that it reached within our grasp. And this text is still relevant in certain aspects. Some design schools start their education with the concepts that Vitruvius left for us. These mother principles being venustas, utilitas and firmitas and six fundamental principles. Which constitute the main study points of this thesis: ordinatione, symmetria, eurythmia, decore, dispositione and distrubitione. Since de Architectura is written in Latin, almost every modern reader needs to reach this foundational text through the lens of a translation. Even if we consider that every translation must be a work of a dedicated and renowned scholar, it is a certainty that these translations must compromise in certain aspects to reach the modern reader. To overcome this problem of feeling unable to reach the core of this text, to understand as it was intended to be understood, using tools of modern era must be given a chance. This thesis proposes a method of reading with the facilities digital medium offers. Motivation for this study initially starts from the Open Work concept laid out by Eco. Eco's book Opera Aperta defines the terms of a new concept that's been emerging in the middle of the century. According to Eco, an Open Work is an intentionally left undone work that allows the beholder to finish themselves. The creator does not close the ends of the work, leaving gaps of interpretation to be filled. Even though de Architectura did not have this intentionality on its conception, as time passed and Latin lost its presence in the modern world, combined with its translations it is assumed that it can be considered as such. Open Work concept is also an important concept for the fact that it is the groundwork for the tools that this thesis benefits. First ones that should be mentioned is hypertext fiction genre and the electronic literature. These genres of literature allow the reader to take a different interaction perspective with the work. The reader becomes an actor of the storytelling processes in these genres. As these genres progresses, digitality start to handle more of the human-work interaction. This is where hypertext must be mentioned, also its progression history and technical concepts. Then, an existing interface called Project Perseus is explored with similar tools that it cooperates. After all the groundwork for the tool this thesis proposes are laid, perspective must be shifted to an architectural point of view. Second chapter from the first book from the Latin original and three English editions of de Architectura is fed to an interface that is designed and coded for this thesis. Tool proposed by this thesis allows the user to simultaneously view these texts and see the connections between them at the same time. Each interactive connection also comes with a detailed explanation on the subject made by scholars and hyperlinks are featured to encourage further reading on these topics. What does a tool that allows the reader to simultaneously observe multiple editions of de Architectura can provide for the reader? This question is answered by exploring one concept“eurythmia”deeply by the potential newly proposed tool renders.