Ülseratif koliti olan bireylerde progresif gevşeme yöntemlerinin hastalık aktivitesi, anksiyete, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation techniques on disease activity, anxiety, sleep, and quality of life in individuals with ulcerative colitis
  1. Tez No: 808141
  2. Yazar: YAĞMUR ARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastroenteroloji, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı; ülseratif koliti olan bireylerde progresif gevşeme yöntemlerinin hastalık aktivitesi, anksiyete, uyku kalitesi ve yaşam kalitesine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızın örneklemini; Şubat-Aralık 2022 tarihlerinde Ege Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı İBH kliniğine başvuran, remisyonda olan ve örnekleme alınma kriterlerine uyan 56 birey [progresif gevşeme (n=19), plasebo (n=19) ve kontrol (n=18)] oluşturmuştur. Bu araştırma, randomize kontrollü üç kollu deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri;“Birey Tanılama Formu”,“Parsiyel Mayo Skoru”,“Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”ve“İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Progresif gevşeme grubundaki bireylere hazırlanan video ve eğitim broşürü verilerek 8 hafta boyunca günde en az bir defa 25 dakikalık seanslarla progresif gevşeme yöntemleri uygulatılmış; plasebo grubundaki bireylere ise relaksasyon için özel hazırlanan müzik seçkisi 8 hafta boyunca günde en az bir defa 25 dakikalık seanslarla dinletilmiştir. Kontrol grubundaki bireylere, herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Uygulama öncesi, uygulama sonrası 4. hafta ve 8. hafta tüm gruplardaki bireylere veri toplama formları uygulanmıştır. Veriler uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 38,75±11,47 olup, %51,8'i kadındır. Progresif gevşeme ve plasebo grubundaki bireylerin hastalık aktivite puanlarında 4.hafta ve 8.haftada azalma olduğu ve progresif gevşeme grubundaki azalmanın daha fazla olduğu; ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the effect of progressive relaxation techniques on disease activity, anxiety, sleep quality, and quality of life in individuals with ulcerative colitis. Materials and Methods: The sample of the study was composed of 56 individuals [progressive relaxation (n=19), placebo (n=19), and control (n=18)] who applied to the Ege University Hospital Gastroenterology Clinic IBD unit between February-December 2022, were in remission, and met the sampling criteria. This study was conducted as a randomized controlled three-arm experimental study. The data of the study were collected using the“Individual Identification Form”,“Partial Mayo Score”,“State-Trait Anxiety Inventory”,“Pittsburgh Sleep Quality Index”, and“Inflammatory Bowel Disease Quality of Life Questionnaire”. Progressive relaxation techniques were applied to individuals in the progressive relaxation group by providing a video and educational brochure and practicing at least once a day for 25-minute sessions for 8 weeks; a special music selection for relaxation was played for individuals in the placebo group for at least one 25-minute session a day for 8 weeks. No application was made to individuals in the control group. Data collection forms were applied to all individuals in all groups before and after the application, on the 4th week, and the 8th week. Data were evaluated using appropriate statistical methods. Results: The average age of the participants in the study was 38.75±11.47, and 51.8% of them were female. It was found that there was a decrease in disease activity scores at the 4th and 8th weeks in both the progressive relaxation and placebo groups, with a greater decrease observed in the progressive relaxation group. However, this difference was not statistically significant.