Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların nötrofil lenfosit oranı ve kardiyovasküler hastalık risk ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil lymphocyte ratio and cardiovascular disease risk relationship in patients applying to family medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 808142
  2. Yazar: MELİKE DEMİREL SAPMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: Dünyada ve ülkemizde bulaşıcı hastalık olmayan hastalık ölümleri içinde kardiyovasküler hastalıklar (KVH) ilk sırada yer almaktadır. Kardiyovaskuler hastalıklar yaşam kalitesini bozan, ciddi sakatlık ve yüksek sağlık harcamalarına neden olan ciddi bir halk sağlığı sorunudur. İnsanların öngörülen yaşam süresi artmaktadır. İnsan ömrünün de uzamasıyla beraber artan KVH riski hem ciddi sağlık sorunları hem de sosyoekonomik sorunlar gibi bireysel ve toplumsal sorunlar doğurmaktadır. Bu sebeple KVH riskinin değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması ciddi önem arz etmektedir. KVH riskini önlemek için alınacak ilk ve en önemli önlemler birincil ve ikincil koruma çalışmalarına ağırlık verilmesi olmalıdır. Birincil korumada hedef değiştirilebilir risk faktörlerinin ortaya çıkışının engellenmesidir. İnflamasyon, vasküler hastalıkların patofizyolojisinde önemli bir yer tutar. İnflamatuar belirteçler KVH riskini göstermek için faydalı bir yöntemdir. Nötrofil lenfosit oranı (NLR) ucuz, kolay ulaşılabilir ve tekrarlanabilen bir yöntemdir. Yüksek NLR aterosklerotik olaylarla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada 18 yaş ve üzerindeki bireylerde KVH risk düzeyini belirlemeyi ve KVH'nin NLR ve diğer inflamatuar belirteçlerle ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Yöntem: Temmuz 2019 ile Mart 2022 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir sebeple başvurmuş, hemogram, kolesterol paneli ve açlık kan şekeri parametrelerinin belirtilen tarih aralıklarındaki kontrolde herhangi bir nedenle istenmiş olan 364 hasta üzerinde yapılmış gözlemsel, tanımlayıcı ve retrospektif nitelikte bir çalışmadır. Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalara hiçbir ek test yapılmamış olup sağlık kayıtlarındaki veriler retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalarn KVH risk değeri, Framingham risk skorundan uyarlanan Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) risk skor hesaplama sistemi ile hesaplanmış ve hematolojik parametreler, lipid parametreleri gibi laboratuvar değerleri ile aynı zamanda kontrolsüz diyabetes mellitus (DM), kontrolsüz hipertansiyon ve sigara gibi değiştirilebilir risk faktörleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 369 kişinin 146'sı (%39,6) erkek, 223'ü (%60,4) kadındır. Hastaların yaş ortalaması 53,53±10,43 yıl, ortanca yaşları 54 (48-61) yıl, en küçük yaş 21, en büyük yaş 86 olarak hesaplanmıştır. Sigara kullanma oranı %11,4'tür (n=42), sigara kullanmama oranı %88,6'dır (n=327). Hastaların 122'sinde (%33,1) DM hastalığı var iken 247'sinde (%66,9) yoktur. Antihipertansif ilaç kullanımı hastaların 79'unda (%31,6) bulunmaktadır. Yapılan analizlere göre ortalama sistolik tansiyon 119,96±16,04 mmHg, diyastolik tansiyon 76,87±10,39 mmHg olarak hesaplanmıştır. Ortalama HDL (high-density lipoprotein) değeri 53,91±12,26, LDL (low- density lipoprotein) değeri 130,96±37,21'dir. Yapılan analizlere göre ortalama NLR değeri 1,73±0,69 olarak hesaplanmıştır. Hastalar kardiyovasküler risk skorundan en az 0, en çok 0,4 puan almışlardır. Ortalama skor 0,08±0,06, ortanca skor 0,07 (0,04-0,11) olarak hesaplanmıştır. Kardiyovasküler risk skoru 0 olan 29 kişi bulunmaktadır. Kırk dört kişinin skoru 0,06, 34 kişinin skoru 0,09, 33 kişinin skoru 0,11, 31 kişinin skoru 0,07, 30 kişinin skoru 0,04'tür. Hastaların büyük çoğunluğun skorları 0 ile 0,11 arasında değişmektedir. Skoru 0,11'den yüksek olan hasta sayısı 66'dır. Skoru 0,33 ve 0,4 olan yalnızca birer hasta bulunmaktadır. Skoru 0,24 olan 2, 0,22 olan 3, 0,27, 0,17 ve 0,13 olan 4'er hasta bulunmaktadır. Skoru 0,2 ve 0,01 olan hasta sayısı 6, 0,15 olan hasta sayısı 9, 0,18 olan hasta sayısı 14 ve 0,14 olan hasta sayısı 18'dir. TKD risk skor değeri ile NLR (r=0,012; p=0,812) arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiovascular diseases (CVD) are the leading cause of non-communicable disease deaths in the world and in our country. Cardiovascular diseases are a serious public health problem that impairs quality of life, causes serious disability and high health expenditures. The life expectancy of people is increasing. The increasing risk of CVD with increasing life expectancy leads to individual and social problems such as both serious health problems and socioeconomic problems. For this reason, it is of great importance to evaluate the risk of CVD and to take necessary precautions. Inflammation plays an important role in the pathophysiology of vascular diseases. Inflammatory markers are a useful method to show CVD risk. Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) is a cheap, easily accessible and reproducible method. High NLR has been associated with atherosclerotic events. The first and most important measures to be taken to prevent CVD risk should be to emphasise primary and secondary prevention studies. The aim of primary prevention is to prevent the emergence of modifiable risk factors. In this study, we aimed to determine the CVD risk level in individuals aged 18 years and older and to reveal the relationship between CVD and NLR and other inflammatory markers. Methods: This is an observational, descriptive and retrospective study conducted on 364 patients who applied to Antalya Training and Research Hospital, Family Medicine outpatient clinics for any reason between July 2019 and March 2022, and whose haemogram, cholesterol panel and fasting blood glucose parameters were requested for any reason at the control in the specified date intervals. No additional tests were performed on patients who applied to Family Medicine outpatient clinics and met the inclusion criteria, and the data in the health records were evaluated retrospectively. The CVD risk value of the patients was calculated with the Turkish Society of Cardiology (TKD) risk score calculation system adapted from the Framingham risk score and the relationship with laboratory values such as haematological parameters, lipid parameters and modifiable risk factors such as uncontrolled diabetes (DM), uncontrolled hypertension and smoking was investigated. Results: As a result of this study, no significant relationship was found between the risk of cardiovascular disease and neutrophil/lymphocyte ratio. Diabetes, hypertension and smoking were found to be significantly associated with CVD risk. Of the total 369 individuals included in the study, 146 (39.6%) were male and 223 (60.4%) were female. The mean age of the patients was 53.53±10.43 years, the median age was 54 (48-61) years, the youngest age was 21 years and the oldest age was 86 years. Smoking rate was 11.4% (n=42) and non-smoking rate was 88.6% (n=327). While 122 (33.1%) of the patients had DM disease, 247 (66.9%) did not. Antihypertensive drug use was present in 79 (31.6%) of the patients. According to the analyses, mean systolic blood pressure was 119.96±16.04 mmHg and mean diastolic blood pressure was 76.87±10.39 mmHg. According to the analyses, the mean HDL (high-density lipoprotein) value was 53.91±12.26 and LDL (low-density lipoprotein) value was 130.96±37.21. According to the analyses, the mean NLR value was calculated as 1.73±0.69. Patients received a minimum score of 0 and a maximum score of 0.4 from the cardiovascular risk score. The mean score was 0.08±0.06 and the median score was calculated as 0,07 (0.04-0.11). There were 29 people with a cardiovascular risk score of 0. 44 people had a score of 0.06, 34 people had a score of 0.09, 33 people had a score of 0.11, 31 people had a score of 0.07, and 30 people had a score of 0.04. The scores of the majority of the patients ranged between 0 and 0.11. The number of patients with a score higher than 0.11 was 66. There is only 1 patient each with a score of 0.33 and 0.4. There are 2 patients with a score of 0.24, 3 patients with a score of 0.22, 4 patients each with a score of 0.27, 0.17 and 0.13. The number of patients with a score of 0.2 and 0.01 is 6, 0.15 is 9, 0.18 is 14 and 0.14 is 18. No significant correlation was found between TKD risk score value and NLR (r=0.012; p=0.812).