Türkiye-Balkanlar ilişkileri: Balkan göçünün Türk siyasetine etkisi (1970-2010)
Turkey-Balkans relations: The Effect of Balkan migration on Turkish politics (1970-2010)
  1. Tez No: 808160
  2. Yazar: CENGİZ ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Balkanlar, tarih boyunca pek çok medeniyetin üzerinde egemenlik kurmaya çalıştığı bir bölge olmuştur. XIV. yüzyıldan itibaren bölge Osmanlı hakimiyeti altına girmiş ve Anadolu topraklarından binlerce Türk, Balkanlarda yerleştirilmiştir. Ancak 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı ile başlayan süreçte Osmanlı, kısa bir zaman içerisinde Balkanlardaki tüm topraklarını kaybetmiştir. Bu süreç zarfında ise Balkanlardan Anadolu'ya doğru tersine bir Türk göçü başlamış ve 2000'li yıllara değin bu göç süreci devam etmiştir. Bu çalışmada, Balkanlardan Anadolu'ya doğru gerçekleşen göç incelenmiş ve bu Balkan göçü neticesinde Türkiye'nin 1970 ile 2010 yılları arasında sergilemiş olduğu Balkan politikası ve Balkan devletleri ile olan ikili ilişkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak, yaşanan Balkan göçleri ile birlikte, Türkiye'nin 1970-2010 döneminde Balkanlar konusunda daha aktif bir politika izlemeye başlamış olduğu neticesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Balkans is the region where lots of civilizations had tried to dominate during history. After 14th century, the region had fallen under the hegemony of Ottoman Empire, and thousands of Turks from Anatolia region were settled on Balkans. However, Ottoman lost all territories in the Balkans in short-term after the process beginning with 1877-1878 Ottoman-Russian War. During this process, a reverse Turkish migration started from Balkans onto Anatolia region, and this migration process continued until 2000's. In this study, the migration from Balkans to Anatolia was investigated, and Turkey's Balkans policy and bilateral relations with Balkan states due to this Balkan migration between 1970 and 2010 were researched. As the result, the finding that Turkey started to pursue more active policy towards Balkans during the term between 1970 and 2010, with the Balkan migrations, was reached.