Ganos dağı (Tekirdağ) büyük memelilerinin fotokapan yöntemiyle tespit edilmesi
Determining of large mammals (mammalia) in Ganos mountain(Tekirdağ) through camera trapping
  1. Tez No: 808198
  2. Yazar: ESAD ESEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde doğal yaşam küresel iklim değişikliği, kaçak avcılık, yoğun şehirleşme, tarım ve hayvancılık aktiviteleri benzeri antropojenik etkiler nedeniyle yoğun bir şekilde baskı altında bulunmaktadır. Büyük memeli türleri bu baskılardan birçok sebebin yanı sıra gerek vücut büyüklükleri ve gerekse ihtiyaç duydukları geniş yaşam alanları nedeniyle daha hızlı etkilenebilmektedirler. Ülkemiz jeolojik geçmişi ve konumu itibariyle canlı çeşitliliği açısından oldukça zengin hareketli bir alan olarak bilinmektedir. Her ne kadar ülkemizin güncel memeli tür listesi oldukça net şekilde bilinse de Trakya bölgesinde yapılan memeli sınıf ile ilgili çalışmaların özellikle küçük memeli gruplarına yoğunlaştığı ve büyük memelilere birkaç bilimsel çalışmada veya bazı fauna listelerinde değinildiği görülmektedir. Tekirdağ ili sınırlarında bazı fotoğraf ve gözlemler haricinde büyük memeli türleri ile ilgili yayınlanmış herhangi bir bilimsel çalışma şu ana kadar bulunmamaktadır. Bu çalışma Tekirdağ ilinde yer alan ve yaklaşık 350 km²'lik alan kaplayan Ganos dağında Mart 2021 – Haziran 2022 tarihleri arasında fotokapan yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu süre içerisinde toplam 4 adet fotokapan dönüşümlü olarak 20 istasyonda kullanılmış yapılmış bunlardan 12 istasyondan fotokapanlar ile 1.820 fotokapan gün değerine ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda (Capreolus capreolus (karaca), Sus scrofa (yaban domuzu), Canis lupus (kurt), Canis aureus (çakal), Vulpes vulpes (kızıl tilki), Felis silvestris (yaban kedisi) ve Martes foina (kaya sansarı)) büyük boyutlu memeli türlerine ait 1.101 adet fotokapan kaydı elde edilmiştir. Elde edilen veriler ile Türkiye'de çalışma yapılmamış olan Ganos Dağı'nın büyük memelilerinin tespit edilmesi amacında öncül bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu veriler ile özelde Tekirdağ ve Trakya, genelde ise Türkiye büyük boyutlu memeli hayvanların dağılımı ve çeşitliliği hakkındaki veri tabanına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, wildlife is under the intense pressure due to various anthropogenic effects such as global climate change, poaching, intense urbanization, agriculture, and livestock activities. Among the reasons, it can be said that large mammal species are affected more rapidly by these effects given their body size and the large habitat requirements. Türkiye is known as a very rich area in terms of biodiversity due to its geological history and geographic location. Although the great list of mammal species of our country is known quite clearly, it can be seen that the studies on mammalian class in the Thrace region of Türkiye have focused primarily on small mammalian groups, whereas the and large mammalians have been mentioned only in a few scientific studies or in some fauna lists. To the present, except for some photographs and observations within the borders of Tekirdağ province, there are no scientific studies published on large mammalian species. The present study was carried out in Ganos Mountain, which is located in Tekirdağ province and covers an area of approximately 350 km², between March 2021 and June 2022 with the photo trapping method. During this period, trials were carried out at 20 stations with a total of 4 camera traps, and the value of 1,820 camera trap days was reached with camera traps from 12 stations. As a result of our efforts, some 1.101 camera trap recordings of mammalian species were obtained, namely of Capreolus capreolus (roe deer), Sus scrofa (wild boar), Canis lupus (wolf), Canis aureus (coyote), Vulpes vulpes (red fox), Felis silvestris (wild cat), and Martes foina (rock marten).This study is to be considered a preliminary one, having been carried out for the purpose of detecting the large mammalian species of the Mount Ganos which has not been thoroughly studied in Turkey. The obtained data would contribute to the general database on the distribution and diversity of large mammalians in Tekirdağ and Thrace, in particular, and in Turkey, in general.