Hekimlerin hasta mahremiyeti kapsamında sır saklama yükümlülükleri ve cezai sorumlulukları
Physicians' obligations of confidentiality and criminal liabilities within the scope of patient privacy
- Tez No: 808330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, hekimlerin hasta mahremiyetinden doğan sır saklama yükümlülükleri ve bu kapsamdaki cezai sorumlulukları incelenmiştir. İlk bölümde, mahremiyet kavramına değinmeden önce insan hakları, sağlık ve hasta hakları inceleme altına alınmıştır. İkinci bölümde ise mahremiyet kavramına değinilerek, özellikle kişisel sağlık verileri detaylıca incelenerek Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'ndaki eksiklikler eleştirilmiştir. Üçüncü bölümde, hekimlerin sır saklama yükümlülüklerine yer verilerek, söz konusu yükümlülüğün istisnai halleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, sır saklama yükümlülüğünün ihlali halinde hekimin Türk Ceza Kanunu nezdinde hangi cezai sorumluluklarının meydana gelebileceği üzerinde durulmuş ve Türk Ceza Kanunu'nun 135,136,137,138. maddelerine değinilerek birtakım eleştiriler getirilmiştir. Son bölümde ise, HIV/AIDS hastalarının mahremiyet haklarına yer verilmiş ve hastalığın eşe/eş adayına bildirimine ilişkin hekimleri etik ikilemde bırakan bağlayıcı düzenlemelerin eksikliğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the confidentiality obligations of physicians arising from patient privacy and their corresponding criminal liabilities have been examined. In the first section, human rights, health, and patient rights were investigated before delving into the concept of privacy. In the second section, the concept of privacy was discussed, with particular emphasis on the detailed examination of personal health data and the shortcomings in the Law on the Protection of Personal Data were criticized. The third section focused on the confidentiality obligations of physicians, exploring exceptional circumstances where this obligation may be exempted. In the fourth section, the potential criminal liabilities for physicians in case of breaching the duty of confidentiality were addressed, and certain criticisms were raised by referring to articles 135, 136, 137, and 138 of the Turkish Penal Code. In the final section the privacy rights of HIV/AIDS patients were highlighted and the lack of binding regulations that leave physicians in an ethical dilemma regarding the disclosure of the disease to spouses or prospective spouses were discussed.